Ackee and Saltfish (Jamaika)

Ackee and saltfish, Batı Afrika kökenli alışılmadık bir meyveden ve genellikle morina, mahi mahi veya uskumru gibi her türlü kurutulmuş ve tuzlanmış balıktan oluşan Jamaika’nın ulusal yemeğidir. Yemek ya besleyici bir Jamaika kahvaltısı olarak ya da öğle veya akşam yemeklerinde servis edilen başlangıç olarak çok popülerdir.

Ackee toksisitesi nedeniyle zor bir bileşendir, bu nedenle meyvenin içinde canlı sarı et ve karakteristik siyah tohumlar (üç tanesi) görünene kadar tüketmek güvenli değildir. Adaya 18. yüzyılda geldi ve pürüzsüz, kırmızımsı bir şeftali gibi görünüyor.

Ackee tamamen olgun, yağlı ve tatlı olduğunda en iyisidir ve pişirildiğinde görsel olarak çırpılmış yumurtaya benzer. Tuzlu balık, haşlanmış ackee, soğan, acı biber, domates ve bol karabiber ile kızartılır ve büyük, cesur tatlar, renkler ve dokular, tatlılık ve tuzluluk arasında bir kontrast sağlar.

Bazı durumlarda, yemek ayrıca pirinç ve haşlanmış plantain ile servis edilir ve genellikle pastırma veya taze domates ile süslenir. Jamaika’da her şey mümkün gibi görünüyor, kahvaltıda balıkla eşleştirilmiş meyveler bile.