Baccalà Alla Vicentina (İtalya)

Vicenza’nın ünlü özel yemeği baccalà alla Vicentina, tuzlanmayan ancak neredeyse kaya gibi sertleşinceye kadar havada kurutulan ve pişirilmeden önce birkaç gün suda bekletilen bir morina anlamına gelen stoccafisso (stockfish) ile yapılır.

Stockfish bölgeye ilk kez 1432’de gemisi Norveç kıyılarında harap olan Venedikli bir tüccar olan Pietro Querini tarafından tanıtıldı. Mürettebat kurtarıldı, stok balıkların çok yaygın olduğu Røst adasına ulaştı, bu nedenle tüccarlar bu tuhaf kurutulmuş balıklardan bazılarını Vicenza’ya geri getirdiler.

Venedikliler bu yeni malzemeyi pahalı ve kolay bozulan taze balığa bir alternatif olarak benimsediler ve sonunda kendi tariflerini buldular. Sarımsak, soğan ve hamsiden oluşan lezzetli bir soffritto tabanıyla tatlandırılmış sütte yavaşça kaynatılan Vicenza tarzı morina balığı.

Uzun pişirme saatlerinde, balık eti inanılmaz derecede yumuşak hale gelirken süt, kurutulmuş morina balığının tipik güçlü tadı ve aromasını yumuşatma eğilimi gösterir. Baccalà alla Vicentina geleneksel olarak yumuşak polenta üzerinde servis edilir ve Soave gibi yerel beyaz şaraplarla eşleştirmeniz önerilir.