Bourride (Fransa)

Bouillabaisse’nin kuzeni olarak da bilinen bourride, Marsilya kentinde ortaya çıkan bouillabaisse’nin aksine, Fransız Languedoc-Roussillon bölgesinden gelen popüler bir balık yahnisidir. En yaygın olarak kefal, uskumru veya levrek gibi beyaz balıklarla yapılır, ancak orijinal ve en geleneksel tarifler öncelikle maymunbalığını içerir.

Bununla birlikte, modern çeşitler ayrıca tarak, midye veya diğer herhangi bir kabuklu deniz hayvanını da içerir. Güveç genellikle pırasa, soğan, kereviz ve havuç gibi sebzelerin eklenmesiyle zenginleştirilir. Bourride’yi daha ünlü bouillabaisse’den ayıran şey, sarımsak, zeytinyağı ve genellikle yumurta sarısı ile yapılan bir sos olan aioli’nin eklenmesidir.

Bu kokulu sos, suyu koyulaştırmak ve yemeğe daha zengin bir lezzet katmak için en son eklenir. Bourride, bouillabaisse’den daha az karmaşık ve pahalı olduğu için ünlüdür ve yemeğin en erken kaydı, 1897’de Reboul’un La Cuisinière Provencale’sinde, safransız aioli ile kalınlaştırılmış bir bouillabaisse olarak tanımlandığında görülür.

Bu Fransız klasiğinin sonsuz çeşitleri olmasına rağmen, yemeğin, yalnızca maymunbalığı ile hazırlanan ve yerel olarak bourride olarak bilinen bu yahninin en geleneksel çeşidini bulabileceğiniz, güneydoğu Fransa’da bulunan bir liman kenti olan Sète’den geldiğine inanılıyor.

Aioli soslu kızarmış sarımsaklı ekmek genellikle yahninin yanında servis edilir. Yanında servis edilebilir veya tipik olarak kremalı et suyu ve beraberindeki balıkla birleştirildiği bir kaseye yerleştirilebilir. Ancak bazı restoranlarda önce et suyu servis edilir, ardından balık ve sebzeler, en son ise aioli ve ekmek servis edilir.