Fiskeboller (Norveç)

Kelimenin tam anlamıyla balık köftesi anlamına gelen Fiskeboller, kıyılmış beyaz balık, un, yumurta ve sütten yapılan klasik bir Norveç yemeğidir. Çoğu Norveçli için doyurucu bir akşam yemeği olan fiskeboller, tipik olarak kalın beyaz sosta, buharda pişirilmiş sebzeler, genellikle havuç ve haşlanmış patates ile servis edilir.

Köfteye benzedikleri için, genellikle balık köftesi olarak da adlandırılırlar ve tipik olarak morina, mezgit balığı veya pollocktan (kömür balığı) yapılırlar. Kendi başlarına yenen balık topları çok hafif, neredeyse yavan bir tada sahiptir, bu nedenle tercih edilen bir versiyon, yemeğe egzotik bir dokunuş ve daha hoş bir tat için sade beşamel sosuna köri tozu ve karides eklenmesini gerektirir.

Fiskeboller balık çorbalarına ve yahnilerine de eklenebilir. Sıfırdan yapılabilirler veya Norveç’teki süpermarketlerde bulunan konserve versiyonlarında taze veya yemeye hazır olarak satın alınabilirler. Norveçli fiskeboller markası Vesteraalens, 100 yılı aşkın bir süredir bu ulusal mutfak lezzetinden yılda bir milyondan fazla kutu üretmektedir.