Buridda (İtalya)

Buridda, çok sayıda modern çeşidi olan ünlü bir İtalyan deniz ürünleri güvecidir (bazen çorba olarak da sınıflandırılır). Geleneksel olarak, küçük parçalar halinde kesilmiş ve zeytinyağı, mantar, çam fıstığı ve kapari ile birlikte haşlanmış balık, genellikle morina ve köpek balığı ile yapılan bir balıkçı yemeğiydi.

Bununla birlikte, modern çeşitler arasında barbunya, mürekkepbalığı veya maymunbalığı gibi diğer balık türleri ve genellikle soğan, domates ve şarap bulunur. Bazı bölgesel varyasyonlar ayrıca bezelye, enginar, pancar, havuç, kereviz veya zeytin ile birlikte yengeç eti, kalamar ve kızarmış hamsi içerir.

Yemeğin kökeni Ligurya bölgesindedir ve genellikle Ligurya balık güveci olarak anılır. Özellikle Cinque Terre şehri ile bağlantılıdır ve genellikle bölgede bulunan en yaygın İtalyan yemeklerinden biri olarak anılır. Farklı balıkların ve geleneksel sebzelerin mevcudiyeti çok sayıda buridda çeşidinin oluşmasına neden olmuştur ve bu otantik yemek için tek tip bir tarif bulmak zordur.

Geleneksel olarak, buriddanın yanında galette del marinaio adı verilen yuvarlak İtalyan çörekleri servis edilir.