Ceviche de Conchas Negras (Peru)

Ceviche de conchas negras, afrodizyak özelliklere sahip olduğuna inanılan siyah midye (concha negra veya Anadara tuberculosa) ile hazırlanan bir ceviche çeşididir. Peru’da, conchas negras tipik olarak Tumbes bölgesinde hasat edilir, ancak yemek ülkenin tüm kuzey kıyılarında ve Lima gibi büyük şehirlerde bulunabilir.

Pek çok çeşidi olmasına rağmen, ceviche de conchas negras genellikle soğan, limon suyu, tuz, yerba buena, acı biber ve doğranmış domates ile hazırlanır.

Ceviche de Conchas Negras Tarifi

Ceviche de Conchas Negras İçin Gerekli Malzemeler / 4 Kişilik

900 gr taze siyah istiridye, kabuğu çıkarılmış ve temizlenmiş
1 su bardağı taze sıkılmış limon suyu (yaklaşık 8-10 limon)
1 orta boy kırmızı soğan, ince dilimlenmiş
1-2 Peru ají biberi, tohumlanrı çıkarılmış ve ince kıyılmış (ají limuzin yoksa habanero veya serrano biberleri ile değiştirin)
1/2 su bardağı taze kişniş, doğranmış
Tuz ve karabiber
Servis için marul yaprakları (isteğe bağlı)
Servis için haşlanmış ve dilimlenmiş tatlı patates (isteğe bağlı)
Servis için haşlanmış mısır koçanı (isteğe bağlı)

Ceviche de Conchas Negras Nasıl Yapılır

Siyah istiridyeleri büyük bir kaseye koyun ve üzerini soğuk suyla kapatın. Herhangi bir kum veya kiri temizlemek için yaklaşık 30 dakika bekletin. İstiridyeleri boşaltın ve soğuk su altında iyice durulayın.

Ayrı bir büyük kapta, taze limon suyunu, ince dilimlenmiş kırmızı soğanı, doğranmış ají limuzin biberlerini ve doğranmış kişnişi birleştirin. Birleştirmek için iyice karıştırın.

Temizlenmiş siyah istiridyeleri, marine ile iyice kaplandıklarından emin olarak limon suyu karışımına ekleyin. Tatlandırmak için tuz ve karabiber ekleyin.

Kâseyi plastik ambalajla örtün ve yaklaşık 15-20 dakika buzdolabında bekletin, istiridyelerin narenciye suyunda marine edip “pişirmesine” izin verin. İstiridyeler, dokuları sertleştiğinde ve renkleri hafif opak bir görünüme dönüştüğünde hazırdır.

Servis yapmak için, marine edilmiş istiridyeleri dört servis tabağına veya kaseye bölün. Her porsiyonu biraz marine edilmiş soğan ve acı biberle doldurun. Dilerseniz Ceviche de Conchas Negras’ı bir marul yatağında, haşlanmış tatlı patates ve mısır koçanı eşliğinde servis edebilirsiniz.