Cơm Hến (Vietnam)

Huế’dan gelen bu yerel spesiyalite, pişmiş sepet istiridyesi veya midye ve genellikle soğutulmuş veya oda sıcaklığında servis edilen buğulanmış pirinç ile hazırlanır. Bu basit pirinç yemeğine ek malzemeler arasında yer fıstığı, kişniş, acı biber, fermente karides sosu, yıldız meyvesi, muz çiçeği, taro, kızarmış soğan, kızarmış domuz kabuğu, kavrulmuş susam tohumu veya diğer ilaveler bulunurken, bir kase istiridye suyu tipik olarak yanında servis edilir ve pirincin üzerine dökülmek içindir.

Yemek genellikle kızarmış wonton sarmalayıcıların kızarmış pirinç kağıdı parçalarıyla servis edilir.

Cơm Hến Tarifi

Cơm Hến İçin Gerekli Malzemeler / 4 Kişilik

2 su bardağı (400 gr) pişmiş yasemin pirinci
900 gr yavru istiridye, temizlenmiş
4 su bardağı (1 L) su
1/4 su bardağı (60 ml) balık sosu
1/4 su bardağı (60 mi) bitkisel yağ
2 diş sarımsak, kıyılmış
1 küçük soğan, ince kıyılmış
2 yemek kaşığı toz şeker
1/2 çay kaşığı öğütülmüş karabiber
1/2 çay kaşığı biber tozu veya tadı
1/4 su bardağı (60 ml) istiridye suyu (istiridyelerin pişirilmesinden ayrılmış)
Garnitür için doğranmış taze Vietnam kişnişi (rau ram)
Süslemek için doğranmış taze nane yaprakları
Süslemek için dövülmüş kavrulmuş fıstık
Garnitür için kızarmış arpacık
Lime dilimleri, servis için

Cơm Hến Nasıl Yapılır

Büyük bir tencerede 4 bardak suyu kaynatın. Temizlenmiş istiridyeleri ekleyin ve 3-5 dakika veya açılıncaya kadar pişirin. İstiridyeleri tencereden çıkarın ve soğumaya bırakın. İstiridye suyunun 1/4 su bardağını (60 ml) daha sonra kullanmak üzere ayırın. İstiridye soğuduktan sonra, istiridye etini kabuklarından çıkarın ve kabukları atın.

Büyük bir tavada veya wok’ta bitkisel yağı orta ateşte ısıtın. Kıyılmış sarımsak ve ince doğranmış soğanı ekleyin ve yaklaşık 2-3 dakika kokulu ve altın rengi olana kadar soteleyin.

İstiridye etini tavaya ekleyin ve 2-3 dakika daha pişirin.

Balık sosu, toz şeker, öğütülmüş karabiber, pul biber ve ayrılmış istiridye suyunu karıştırın. 5-7 dakika daha veya tatlar eriyene ve sos hafifçe koyulaşana kadar pişirin.

Servis yapmak için pişmiş yasemin pirincini 4 kaseye veya tabağa paylaştırın. Her porsiyonun eşit miktarda sos almasını sağlayarak, pirinci pişmiş istiridye karışımı ile doldurun.

Cơm Hến’u doğranmış Vietnam kişnişi, doğranmış nane yaprakları, ezilmiş kavrulmuş fıstık ve kızarmış arpacık ile süsleyin. Keskin bir lezzet patlaması için yan taraftaki limon dilimleri ile servis yapın.