Curry (Hindistan)

Curry (köri) terimi Tamilce kari (sos) kelimesinden gelir ve ince, çorbaya benzer baharatlı sosta hazırlanan çeşitli yemekleri ifade eder. Köri, geleneksel olarak pirinç, ekmek veya mısır unu ile servis edilen köri baharatlı et, balık veya sebzelerden oluşan bir güveç veya köri tozu veya köri ezmesiyle tatlandırılmış bir yemek olmak üzere iki anlama gelebilir.

Köri, Hindistan alt kıtasında ortaya çıkmasına rağmen, bugün Tayland, Japonya, Endonezya, Malezya, Güney Afrika, Mauritius, Singapur, Almanya, Birleşik Krallık ve ABD’de servis edilen küresel bir yemektir. Dünyanın her yerinde hazırlandığı için çok çeşitli köriler vardır. Hindistan cevizi sütü ile yapılan kremalı Seylan körisi. Vindaloo denilen acı ve baharatlı domuz körisi. Yoğurtla marine edilmiş etlerle yapılan İran körisi olan rogan josh. Jalfrezi denilen önceden pişirilmiş et, soğan ve domatesli tavada kızartılmış köri. En baharatlı köri yemeği olarak bilinen ve sekiz acı biber kullanılarak yapılan İngiliz phall’ı ve liste uzayıp gidiyor…

Köri, uluslararası alanda en çok beğenilen yemeklerden biri olmasının yanı sıra son derece sağlıklıdır, çünkü körinin ana bileşeni olan zerdeçal, artrit, kanser, diyabet, kalp hastalığı, sedef hastalığı ve alzheimer gibi çeşitli hastalıkların önlenmesinde ve azaltılmasında önemli bir rol oynar.

Hint Körileri ile Tayland Körileri Arasındaki Farklar

Hint Körileri

Hint körilerinin kadifemsi dokusu, daha uzun pişirme sürelerinden gelir. İçerik listesi genellikle birbirine karışan ve son derece tatmin edici tatlar veren birçok kuru baharat içerir. Baharat seviyesini, az veya çok biber kullanarak, kullandığınız biber tozu türüyle ve biberin tohumlarını ve damarlarını bırakarak veya keserek (en fazla acıyı tohumlar ve damarlar içerir) kontrol edebilirsiniz.

Hint Körilerinin Ana Özellikleri:

  • Kuru baharatlar (kişniş, zerdeçal, kimyon, kakule, siyah hardal, kuru biber vb.)
  • Çorbadan çok güveç gibidir
  • Daha uzun süre kaynatılır
  • Genellikle basmati pirinci ile servis edilir

Tayland Körileri

Tay körileri daha parlak bir tada ve daha çorba kıvamına sahiptir, çünkü çok sayıda taze ot kullanırlar ve Hint körilerinden daha kısa sürede pişirilirler. Eşsiz malzemelerden bazılarını stoklamak için zaman ayırmaya değer. Limon otu ve misket limonu yaprakları gibi bitkileri gelecekte birden fazla kullanım için dondurabilirsiniz.

Tay Körilerinin Ana Özellikleri:

  • Taze otlar ve biberler (limon otu, havlıcan, sarımsak, arpacık soğanı, misket limonu yaprağı, kişniş sapı vb.)
  • Güveçten çok çorba gibi (genellikle hindistancevizi sütü veya diğer kremsi sıvılarla yapılır)
  • Daha kısa pişirme süresi