Harðfiskur (İzlanda)

Geleneksel İzlanda diyetinin temellerinden biri olan harðfiskur, taze balıkları açık havada, serin İzlanda rüzgarında tahta raflarda kurutmayı içeren eski bir koruma yöntemini izleyerek yapılan bir balık lezzetidir. Balık, bitmiş ürünün biraz daha tuzlu bir tadı için kurutulmadan önce zayıf bir tuzlu suda ıslatılabilir.

Tipik balıklar arasında mezgit, morina ve kurt balığı bulunur, ancak pisi balığı veya arctic char gibi balıklar da kullanılabilir. Birkaç hafta kuruduktan sonra, balık sert, kağıtsı ve çiğnenebilir bir doku ve karakteristik sarımsı bir renk kazanırken, tadı tuzlu ve güçlü bir kokuya sahiptir.

Balığın daha pul pul ve yumuşak olması için tüketilmeden önce iyice dövülmesi gerekir ve daha sonra atıştırmalık olarak genellikle üzerine soğuk, tuzlu tereyağı sürülür. Protein, omega-3 yağ asitleri ve vitaminler açısından yüksek olan bu balık lezzeti, genellikle öğle yemeği paketlerinde veya güveçlerde veya çorbalarda kullanılır ve ayrıca kış ortası bayramlarında geleneksel olarak tüketilen İzlanda þorramatur büfesinin önemli bir parçasıdır.

Bir zamanlar yoksullar için yiyecek olan harðfiskur, bugün İzlanda’da pahalı bir gıda maddesidir ve hemen hemen her markette bulunabilir.