Kepiting Saus Padang (Endonezya)

Kepiting saus Padang, geleneksel bir Endonezya deniz ürünleri yemeğidir. Baharatlı Padang sosunda servis edilen yengeçten oluşur. Bu yemeğin hazırlanmasında genellikle çamur yengeçleri veya mavi yengeçler kullanılır. Tamamen pişene kadar (kırmızıya dönene kadar) sıcak suda kaynatılırlar, daha sonra kısa bir süre sos içinde kaynatılırlar.

Baharatlı Padang sosu genellikle arpacık soğanı, sarımsak, zencefil, pul biber, zerdeçal, soğan, kaffir limonu yaprağı, defne yaprağı, ketçap ve istiridye sosu ile yapılır. Genellikle hafifçe çırpılmış yumurtalarla zenginleştirilir ve kalınlaştırılır.

Kepiting saus Padang geleneksel olarak yanında beyaz pirinçle sıcak olarak servis edilir.

Kepiting Saus Padang Tarifi

Kepiting Saus Padang İçin Gerekli Malzemeler / 4 Kişilik

2 büyük yengeç (yaklaşık 900 gr), temizlenmiş ve parçalara ayrılmış
1/4 su bardağı (60 ml) bitkisel yağ
1 sap limon otu, ezilmiş
2 kafir misket limonu yaprağı
1 domates, doğranmış
1/2 su bardağı (120 mi) su
1 yemek kaşığı demirhindi ezmesi, 1/4 su bardağı (60 ml) su ile karıştırılıp süzümüş
1 yemek kaşığı istiridye sosu
1 yemek kaşığı tatlı soya sosu (kecap manis)
1 yemek kaşığı şeker
Tuz

Baharat ezmesi:

6 arpacık
4 diş sarımsak
6 adet kuru kırmızı biber, yumuşaması için sıcak suda bekletilmiş
4 adet taze kırmızı kuş gözü biber
3 cm taze zencefil
3 cm taze havlıcan parçası

Kepiting Saus Padang Nasıl Yapılır

Baharat ezmesini hazırlayarak başlayın. Bir karıştırıcıda veya mutfak robotunda arpacık soğanı, sarımsağı, kurutulmuş kırmızı biberleri, kuş gözü biberleri, zencefili ve havlıcanı birleştirin. Pürüzsüz bir macun oluşana kadar karıştırın. Gerekirse, karıştırma işlemine yardımcı olmak için biraz su ekleyin.

Bitkisel yağı büyük bir wok veya tavada orta ateşte ısıtın. Baharat ezmesini, ezilmiş limon otu ve kaffir misket limonu yapraklarını ekleyin. Karışımı yaklaşık 5-7 dakika veya baharatların kokusu çıkana ve yağ ayrılmaya başlayana kadar soteleyin.

Doğranmış domatesi tavaya ekleyin ve domates yumuşayana kadar 2-3 dakika daha pişirin.

Yengeç parçalarını baharat karışımına bulamak için karıştırarak wok’a ekleyin. Yengecin kısmen pişmesine ve tatları emmesine izin vererek yaklaşık 3-4 dakika pişirin.

Su, demirhindi sıvısı, istiridye sosu, tatlı soya sosu ve şekeri dökün. Birleştirmek için karıştırın, ardından sosu kaynama noktasına getirin. Wok’u bir kapakla örtün ve yaklaşık 10-15 dakika veya yengeç tamamen pişene ve sos kalınlaşana kadar pişirin.

Kepiting Saus Padang’ı tuzla tatlandırın ve ardından yemeği servis tabağına alın.