Nadan Meen Curry (Hindistan)

Kerala’dan gelen bu kıyı Hint balık körisi, sert balık parçalarını, genellikle hindistancevizi sütü ve hardal tohumu, çemen otu tohumu ve köri yaprağı gibi baharatlarla aşılanmış, güçlü bir şekilde baharatlanmış bir sosta kaynatarak yapılır. Köri geleneksel olarak manchatti adı verilen toprak kapta hazırlanır ve parlak kırmızı rengini ve acısını Keşmir kırmızı biber tozunun kullanımından alırken, kendine özgü keskinliği kodampuli veya Malabar demirhindi ilavesinden gelir.

Bu baharatlı yemeğin içerdiği diğer tipik bileşenler arasında arpacık, yeşil biber, zencefil, sarımsak ve zerdeçal tozu bulunur. Bu körinin sayısız varyasyonu vardır ve taze oldukları ve kral balığı, kahin balığı, somon, yabani levrek, pisi balığı, tilapia veya mezgit balığı gibi sert etleri olduğu sürece çeşitli balık türleri ile hazırlanabilir.

Kerala’da bu körili balık, eyaletin temel yemeklerinden biridir ve tipik olarak buğulanmış pirinç, pappadam (çıtır gözleme), yoğurt veya kappa (pişmiş tapyoka) gibi yanlarla eşleştirilir.