Nadan Meen Curry (Hindistan)

Kerala’dan gelen bu kıyı Hint balık körisi, sert balık parçalarını, genellikle hindistancevizi sütü ve hardal tohumu, çemen otu tohumu ve köri yaprağı gibi baharatlarla aşılanmış, güçlü bir şekilde baharatlanmış bir sosta kaynatarak yapılır. Köri geleneksel olarak manchatti adı verilen toprak kapta hazırlanır ve parlak kırmızı rengini ve acısını Keşmir kırmızı biber tozunun kullanımından alırken, kendine özgü keskinliği kodampuli veya Malabar demirhindi ilavesinden gelir.

Bu baharatlı yemeğin içerdiği diğer tipik bileşenler arasında arpacık, yeşil biber, zencefil, sarımsak ve zerdeçal tozu bulunur. Bu körinin sayısız varyasyonu vardır ve taze oldukları ve kral balığı, kahin balığı, somon, yabani levrek, pisi balığı, tilapia veya mezgit balığı gibi sert etleri olduğu sürece çeşitli balık türleri ile hazırlanabilir.

Kerala’da bu körili balık, eyaletin temel yemeklerinden biridir ve tipik olarak buğulanmış pirinç, pappadam (çıtır gözleme), yoğurt veya kappa (pişmiş tapyoka) gibi yanlarla eşleştirilir.

Nadan Meen Curry Tarifi

Nadan Meen Curry İçin Gerekli Malzemeler / 4 Kişilik

5 cm parçalar halinde kesilmiş 680 gr sert beyaz balık filetosu (kral balığı, pomfret veya tilapia gibi)
Tuz
1/2 çay kaşığı öğütülmüş zerdeçal
2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı
1 çay kaşığı hardal tohumu
1/2 çay kaşığı çemen tohumu
1 orta boy soğan, ince dilimlenmiş
2,5 cm parça taze zencefil, jülyen doğranmış
4-5 diş sarımsak, ince dilimlenmiş
2-3 yeşil biber, uzunlamasına kesilmiş
1 yemek kaşığı Kaşmir biber tozu (veya kırmızı biber ve acı biber karışımı)
2 çay kaşığı kişniş tozu
1/2 çay kaşığı öğütülmüş zerdeçal
1/4 çay kaşığı öğütülmüş karabiber
1 1/2 su bardağı (360 ml) ince hindistan cevizi sütü
1/2 su bardağı (120 ml) koyu hindistan cevizi sütü
2 yemek kaşığı demirhindi posası, 1/4 su bardağı (60 ml) sıcak suda ıslatılıp süzülmüş
1 dal köri yaprağı

Nadan Meen Curry Nasıl Yapılır

Balık parçalarını tuz ve 1/2 çay kaşığı öğütülmüş zerdeçal ile baharatlayın. Köriyi hazırlarken bir kenara koyun.

Büyük, derin bir tavada veya toprak kapta hindistancevizi yağını orta ateşte ısıtın. Hardal tohumlarını ve çemen tohumlarını ekleyin ve sıçrayıp patlayana kadar pişirin.

Tavaya ince dilimlenmiş soğanı, jülyen doğranmış zencefili, ince dilimlenmiş sarımsağı ve dilimlenmiş yeşil biberleri ekleyin. Karışımı, soğanlar altın rengine dönene ve yarı saydam olana kadar yaklaşık 5-7 dakika soteleyin.

Isıyı düşürün ve tavaya Kashmiri biber tozu, kişniş tozu, 1/2 çay kaşığı öğütülmüş zerdeçal ve öğütülmüş karabiber ekleyin. Baharatları yakmamaya dikkat ederek 1-2 dakika kokusu çıkana kadar soteleyin.

İnce hindistan cevizi sütü ve demirhindi suyunu dökün ve köri yapraklarını ekleyin. Karışımı kaynatın, ardından ısıyı düşürün ve tatların karışması için yaklaşık 5 dakika pişirin.

Terbiyeli balık parçalarını tavaya ekleyin ve sosun içine batırıldığından emin olun. Tavayı bir kapakla kapatın ve yaklaşık 7-10 dakika veya balık tamamen pişene ve bir çatalla kolayca pul pul dökülene kadar pişirin.

Kalın hindistan cevizi sütünü ilave edin ve 2-3 dakika daha veya sos hafifçe kalınlaşana kadar pişirin. Tuzu tadına göre ayarlayın.

Lezzetli ve keskin hindistan cevizi sütü sosunu emmek için Nadan Meen Curry’nizi buharda pişirilmiş pirinç veya appam veya chapati gibi Hint gözleme ile servis edin.