Sarde in Saor (İtalya)

Venedik’in en geleneksel yemeklerinden biri olan bu leziz marine edilmiş sardalya, La Serenissima’nın balıkçıları ve denizcileri arasında uzun yolculuklarında balıkları korumanın bir yolu olarak ortaya çıktı. Sarde in saor, taze sardalyelerin kızartılması ve ardından beyaz şarap veya sirke ile hafifçe pişmiş soğan, çam fıstığı ve kuru üzüm ile marine edilmesiyle yapılır.

Yemek tercihen servisten bir gün önce hazırlanır ve bir hafta boyunca iyi kalabilir. Venedik’te her köşede bulunur ve tipik olarak ızgara polenta yanında servis edilir.

Sarde in Saor Tarifi

Sarde in Saor İçin Gerekli Malzemeler / 4 Kişilik

450 gr taze sardalya, temizlenmiş
1 su bardağı çok amaçlı un
Kızartmak için 1 su bardağı sıvı yağ
2 büyük soğan, ince dilimlenmiş
1/2 su bardağı beyaz şarap sirkesi
1/4 su bardağı su
1/4 su bardağı kuru üzüm
1/4 su bardağı çam fıstığı
2 yemek kaşığı toz şeker
Tuz ve karabiber
Süslemek için taze maydanoz (isteğe bağlı)

Sarde in Saor Nasıl Yapılır

Sardalyaları soğuk su altında durulayın, ardından kağıt havlularla kurulayın. Onları hafifçe tuzlayın.

Sardalyaları una bulayın, fazlalıkları silkeleyin. Kenara koyun.

Büyük bir tavada, bitkisel yağı orta-yüksek ateşte ısıtın. Yağ kızınca, sardalyaları dikkatlice ekleyin ve altın sarısı kahverengi ve çıtır çıtır olana kadar her bir yüzünü yaklaşık 2 dakika gruplar halinde kızartın. Kızaran sardalyeleri tavadan alıp fazla yağını çekmesi için kağıt havlu serili bir tabağa alın.

Ayrı bir büyük tavada veya tencerede, 2 yemek kaşığı kızartma yağını orta ateşte ısıtın. Dilimlenmiş soğanları ekleyin ve ara sıra karıştırarak yumuşak ve altın rengi olana kadar yaklaşık 10-12 dakika pişirin.

Küçük bir kapta beyaz şarap sirkesi, su, şeker ve bir tutam tuzu karıştırın. Bu karışımı kavrulan soğanların üzerine dökün, ardından kuru üzüm ve çam fıstığını ekleyin. Sosu 5 dakika daha veya sıvı azalana ve sos hafifçe koyulaşana kadar pişirin. Gerekirse baharatı tuz ve karabiber ile ayarlayın.

Derin bir tabakta veya kapta, kızartılmış sardalyalardan bir kat dizin. Sardalyaların üzerine bir kat soğan sosu dökün ve iyice kaplandıklarından emin olun. Tüm malzemeler bitene kadar sardalya ve soğan sosunu katmanlara ayırmaya devam edin. Kabın üzerini kapatın ve tatların birbirine geçmesi için en az 24 saat buzdolabında bekletin.

Servis yapmak için Saor’daki Sarde’yi buzdolabından çıkarın ve oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. Sardalyeleri bir servis tabağına alın ve üzerine kalan soğan sosuyla süsleyin. Arzuya göre taze maydanozla süsleyin ve kıtır ekmek veya polenta ile servis yapın.