She-Crab Soup (Amerika)

Bisque ve chowder arasında bir tür geçiş olan dişi yengeç çorbası, yoğun krema veya süt, yengeç eti, şeri, balık veya yengeç suyu ve roe (balık yumurtası) ile yapılan bir çorbadır. Roe yemeğe rengini veren ve lezzetini artıran önemli bir bileşendir.

Çorba, roux veya püre haline getirilmiş haşlanmış pirinç ile koyulaştırılır ve genellikle muskat, soğan veya arpacık ile tatlandırılır.

She-Crab Soup Tarifi

She-Crab Soup İçin Gerekli Malzemeler / 4 Kişilik

1/4 su bardağı tuzsuz tereyağı
1/4 su bardağı çok amaçlı un
1 küçük soğan, ince kıyılmış
1/4 su bardağı ince kıyılmış kereviz
2 su bardağı tam yağlı süt
2 bardak yoğun krema
1 su bardağı balık veya deniz ürünleri stoğu
450 gr parça yengeç eti
1/4 su bardağı yengeç yumurtası (varsa)
1/2 çay kaşığı öğütülmüş beyaz biber
1/2 çay kaşığı öğütülmüş topuz veya hindistan cevizi
Tuz
1/4 su bardağı sek şeri, artı servis için daha fazlası
Süslemek için ince kıyılmış taze kişniş veya maydanoz

She-Crab Soup Nasıl Yapılır

Büyük bir tencerede tereyağını orta ateşte eritin. İnce doğranmış soğanı ve kerevizi ekleyin ve sebzeler yumuşayana ve yarı saydam olana kadar yaklaşık 5 dakika pişirin.

Çok amaçlı unu sebzelerin üzerine serpiştirerek karıştırın. Bir roux oluşturmak için 2-3 dakika daha pişirin.

Un topakları olmadığından emin olarak tam yağlı sütü, yoğun kremayı ve balık veya deniz ürünleri suyunu yavaş yavaş çırpın. Karışımı bir kaynamaya getirin, ardından ısıyı en aza indirin ve çorba hafifçe koyulaşana kadar ara sıra karıştırarak yaklaşık 15-20 dakika pişirin.

Tencereye parça yengeç eti, yengeç yumurtası (kullanılıyorsa), öğütülmüş beyaz biber ve öğütülmüş topuz veya hindistancevizi ekleyin. Yengeç etini çok fazla kırmamaya dikkat ederek birleştirmek için hafifçe karıştırın.

Çorbayı tuzla tatlandırın, ardından kuru şeride karıştırın. Çorbayı kısık ateşte 5-10 dakika daha veya tamamen ısınana ve tatlar eriyene kadar pişirin.

Çorbayı servis etmek için kaselere alın ve ince kıyılmış taze frenk soğanı veya maydanozla süsleyin. İstenirse, konukların çorbalarının üzerine gezdirmeleri için masada ilave sek şeri de sunabilirsiniz.