Stroganina (Rusya)

Stroganina, sashimi’nin Rus versiyonudur. Çiğ olarak dondurulmuş, derisi yüzülen ve keskin bir bıçakla ince dilimler halinde kesilen bütün bir balıkla hazırlanır. Parçalar doğal olarak kıvrılır ve dilimlendikten hemen sonra servis edilmelidir.

Stroganina, Rus Arktik kökenlidir ve geleneksel olarak omul, nelma veya muksun gibi beyaz balıklarla hazırlanır. Yemeğin adı, tıraş anlamına gelen strogat kelimesinden geliyor. Stroganina geleneksel olarak votka ile eşleştirilir ve genellikle bir tuz ve biber kombinasyonu eşliğinde buz üzerinde servis edilir.

Çiğ ren geyiği eti ile daha az yaygın bir versiyonu da hazırlanır.

Stroganina Tarifi

Stroganina İçin Gerekli Malzemeler / 4 Kişilik

450-680 gr taze, bütün balık (beyaz balık, somon veya Arctic char gibi), bağırsakları çıkarılmış ve pulları temizlenmiş
Tuz
Tatmak için taze çekilmiş karabiber
Servis için limon dilimleri
Servis için ince kıyılmış taze dereotu
Servis için hardal veya soya sosu (isteğe bağlı)

Stroganina Nasıl Yapılır

Balığın pullarını, iç kısımlarını ve solungaçlarını çıkararak iyice temizleyin. Kalan kalıntıları gidermek için balığı soğuk su altında durulayın.

Balığı kağıt havluyla kurulayın, ardından yeniden kapatılabilir bir plastik torbaya koyun veya plastik sargıyla sıkıca sarın.

Sarılı balığı en az 24 saat veya tamamen donana kadar dondurucuya yerleştirin.

Stroganina’yı servis etmeye hazır olduğunuzda, balığı dondurucudan çıkarın ve hafifçe yumuşaması için yaklaşık 5-10 dakika oda sıcaklığında bekletin.

Keskin bir bıçak kullanarak, balıkları dikkatli bir şekilde ince, uzun dilimler halinde kesin ve dilimlerin olabildiğince tekdüze olmasını sağlayın. Dilimlerken balık hala çoğunlukla donmuş olmalıdır. Dilimlemek çok zorlaşırsa, sertleşmesi için balığı birkaç dakika dondurucuya koyun.

Stroganina dilimlerini servis tabağına hafifçe üst üste gelecek şekilde dizin. Balık dilimlerini tuz ve taze çekilmiş karabiberle tatlandırın.

Stroganina’yı hemen limon dilimleri, ince kıyılmış taze dereotu ve istenirse daldırmak için hardal veya soya sosu ile servis edin.