Whitebait Fritters (Yeni Zelanda)

Whitebait fritters Yeni Zelanda’da hamur işi olarak kabul edilir ve whitebait hazırlamanın en popüler yoludur. Tarif, oldukça pahalı balıkların aksine oldukça basittir. Hamur, kızarmış balıkların eklendiği, ardından tuz ve karabiberle tatlandırıldığı yumurta ve undan yapılır.

Yemek atıştırmalık olarak, başlangıç olarak, hatta yanında taze salata ile eşleştirildiğinde ana yemek olarak tüketilebilir.

Whitebait Nedir?

Whitebait, başta ringa balığı, çaça balığı veya hamsi ailelerine ait olmak üzere çeşitli balık türlerinin genç, olgunlaşmamış yavrularını (küçük, yarı saydam balıklar) ifade eder. Genellikle Avrupa, Birleşik Krallık, Avustralya ve Yeni Zelanda’da mutfak malzemesi olarak kullanılırlar.

Whitebait tipik olarak 1 ila 2 inç (25-50 mm) uzunluğundadır ve narin, yumuşak dokuları ve hafif tatları ile karakterize edilirler. Küçük boyutlarından dolayı, tipik olarak, içlerini çıkarmaya veya temizlemeye gerek kalmadan pişirilir ve bütün olarak yenir.

Mutfak bağlamlarında, beyaz yem yaygın olarak börek, omlet gibi yemeklerde kullanılır veya basitçe kızartılır ve çıtır bir atıştırmalık veya meze olarak sunulur. Ayrıca salatalarda veya çeşitli deniz ürünleri yemeklerinde garnitür olarak da kullanılabilirler.

Whitebait Fritters Tarifi

Whitebait Fritters İçin Gerekli Malzemeler / 4 Kişilik

1 su bardağı (250 gr) taze veya çözülmüş whitebait
2 büyük yumurta
1 yemek kaşığı çok amaçlı un
1/2 çay kaşığı kabartma tozu
Tuz ve karabiber
Kızartmak için 1/4 su bardağı bitkisel yağ
Garnitür için limon dilimleri ve taze maydanoz (isteğe bağlı)

Whitebait Fritters Nasıl Yapılır

Büyük bir karıştırma kabında, yumurtaları iyice karışana kadar çırpın. Yumurtalara çok amaçlı un, kabartma tozu, tuz ve karabiber ekleyin ve hamur pürüzsüz olana kadar çırpın.

Whitebait’i hamurun içine yavaşça karıştırın ve eşit şekilde kaplandıklarından emin olun.

Büyük bir yapışmaz tavada, bitkisel yağı orta ateşte ısıtın. Yağ ısındıktan sonra, tavaya her börek için yaklaşık 2 yemek kaşığı beyaz yem karışımını dikkatlice alın. Börekleri birbirine değmeyecek veya üst üste gelmeyecek şekilde gruplar halinde pişirin.

Börekleri her iki tarafta yaklaşık 2-3 dakika veya altın rengi kahverengi ve çıtır çıtır olana kadar kızartın. Börekleri kırmamak için hafifçe çevirdiğinizden emin olun.

Pişen börekleri tavadan çıkarın ve fazla yağını çekmesi için kağıt havlu serili bir tabağa alın.

Servis yapmak için böreklerini bir servis tabağına yerleştirin ve istenirse limon dilimleri ve taze maydanozla süsleyin.

Whitebait Fritters, atıştırmalık veya meze olarak veya hafif bir yemek için taze salata ve çıtır ekmek eşliğinde tüketilebilir.