Masgouf (Irak)

Masgouf, Irak’ın her yerinde yenen ve genellikle ülkenin ulusal yemeği olarak anılan bir balık yemeğidir. Masgouf hazırlamak için kullanılan balıklar genellikle tatlı su sazanıdır, bu sazan kelebek şeklinde açılır, marine edilir, şişlere konur ve ardından açık ateşin yanında ızgara yapılır.

Çıtır bir dış görünüm vermek için, balıklar genellikle pişirmeden önce tuzla kaplanırken, balık taze ve kaliteli ise marine etme adımı atlanabilir. Irak genelinde yense de, yemek özellikle Dicle nehri kıyısındaki şehirlerde popülerdir.

Başlangıçta, masgouf pişirme tekniğine atıfta bulundu, ancak bugün yemekle değiştirilebilir. Irak halkı için yemek yemek bir ritüeldir ve masgouf da bu ritüelin önemli bir parçasıdır. Uzun prosedür ve yemeğin karmaşıklığı nedeniyle, genellikle restoranlarda yenir.

Her restoranın kendine özgü tarifi vardır, ancak hepsi aynı temel prosedür ilkelerini paylaşır. Sazanların büyüklüğü nedeniyle, masgouf genellikle aile ve arkadaşlar arasında paylaşılır. Genellikle taze pişmiş naan ekmeği, domates, ızgara sebzeler ve soğan sosu eşlik eder.