Stekt Strӧmming (İsveç)

Stekt strömming veya kızarmış ringa balığı, tuz, beyaz biber ve taze dereotu ile tatlandırılmış, un ve galeta unu ile kaplanmış, daha sonra dışı gevrek ve altın rengi kahverengi olana kadar tereyağında kızartılmış ringa balığı filetolarından oluşan doyurucu bir İsveç spesiyalitesidir.

Bu lezzetli balık filetolarını yemenin ve servis etmenin birçok yolu vardır, ancak genellikle bunlara patates püresi, yaban mersini veya yaban mersini reçeli, kırmızı soğan veya salatalık turşusu eşlik eder. Kızarmış ringa balığını tüketmenin bir başka yolu da, sirke, şeker, yenibahar ve doğranmış kırmızı soğan karışımı ile doldurmaktır; bu, aynı zamanda inlagd sill (ringa turşusu) olarak bilinen başka bir İsveç balık yemeğinde de kullanılır.

İsveç’te, tereyağlı bir gevrek ekmeğin veya İsveç knäckerbröd’ünün üzerine yerleştirilen taze kızarmış ringa balığı popüler bir sokak yemeği olarak satılmaktadır. Bu yemeğin diğer lezzetli çeşitleri arasında ringa balığı rulosu (strömmingsrulle) ve ringa balığı burgeri (strömmingsburgar) bulunur.