Stekt Strӧmming (İsveç)

Stekt strömming veya kızarmış ringa balığı, tuz, beyaz biber ve taze dereotu ile tatlandırılmış, un ve galeta unu ile kaplanmış, daha sonra dışı gevrek ve altın rengi kahverengi olana kadar tereyağında kızartılmış ringa balığı filetolarından oluşan doyurucu bir İsveç spesiyalitesidir.

Bu lezzetli balık filetolarını yemenin ve servis etmenin birçok yolu vardır, ancak genellikle bunlara patates püresi, yaban mersini veya yaban mersini reçeli, kırmızı soğan veya salatalık turşusu eşlik eder. Kızarmış ringa balığını tüketmenin bir başka yolu da, sirke, şeker, yenibahar ve doğranmış kırmızı soğan karışımı ile doldurmaktır; bu, aynı zamanda inlagd sill (ringa turşusu) olarak bilinen başka bir İsveç balık yemeğinde de kullanılır.

İsveç’te, tereyağlı bir gevrek ekmeğin veya İsveç knäckerbröd’ünün üzerine yerleştirilen taze kızarmış ringa balığı popüler bir sokak yemeği olarak satılmaktadır. Bu yemeğin diğer lezzetli çeşitleri arasında ringa balığı rulosu (strömmingsrulle) ve ringa balığı burgeri (strömmingsburgar) bulunur.

Stekt Strömming Tarifi

Stekt Strömming İçin Gerekli Malzemeler / 4 Kişilik

8 taze ringa balığı filetosu
1/2 su bardağı çok amaçlı un
Karabiber ve tuz
1/2 su bardağı galeta unu
1 yumurta, çırpılmış
Kızartma için bitkisel yağ
Garnitür için limon dilimleri

Stekt Strömming Nasıl Yapılır

Ringa balığı filetolarını durulayın ve kağıt havlularla kurulayın.

Derin bir tabakta unu tuz ve karabiberle tatlandırın.

Her bir ringa balığı filetosunu terbiyeli una bulayın ve fazlalıkları silkeleyin.

Her bir ringa balığı filetosunu çırpılmış yumurtaya batırın, ardından ekmek kırıntılarına bulayın ve yapışmasını sağlamak için ekmek kırıntılarını balığa bastırın.

Bitkisel yağı büyük bir tavada orta-yüksek ateşte ısıtın.

Ringa balığı filetolarını her iki tarafta da yaklaşık 3-4 dakika altın rengi kahverengi olana kadar kızartın.

Ringa balığı tavadan çıkarın ve kağıt havluyla kaplı bir tabağa boşaltın.

Limon dilimleri ile süsleyerek sıcak servis yapın.

Patates püresi ve yaban mersini sosu hala stekt strömming’in geleneksel garnitürlerdir, ancak yanında salata veya kavrulmuş sebzelerle de servis edebilirsiniz.