Trout Amandine (Amerika)

Fransız Creole mutfağının gastronomik bir lezzeti olan trout amandine (alabalık amandine), tavada kızartılmış alabalığı, kahverengi tereyağı (beurre noisette), badem, limon suyu ve maydanozdan oluşan lezzetli, tereyağlı ve cevizli bir sos ile birleştiren basit bir yemektir.

Trout meunière’in bir varyasyonu olarak kabul edilen ve kendisi de Fransız klasik sole meunière’in bir varyasyonu olan trout amandine, meunière’i (Fransızca’da değirmenci anlamına gelir) kullanır; meunière, yiyecekleri sote etmeden önce unla kaplamayı gerektiren bir pişirme yöntemidir.

Bu durumda, sos, esmer badem ilavesiyle zenginleştirilir, dolayısıyla trout amandine adı, bademle süslenmiş veya hazırlanmış bir spesiyaliteyi ifade eden Fransız mutfak terimi amandine’den gelir.

Yemek, genellikle geleneksel Fransız yemeklerinde olduğu gibi, bütün balık yerine derisiz benekli alabalık (benekli deniz alabalığı) filetolarıyla hazırlanır. Trout amandin tipik olarak New Orleans’ın restoranlarında bir başlangıç ​​olarak beğenilir ve genellikle tereyağlı patatesler, buğulanmış fransız yeşil fasulyeleri ve limon dilimleri eşlik eder.