Ttoro (İspanya)

Bask Ülkesi’nin kıyı bölgesinden gelen ttoro, farklı balık ve deniz ürünlerinden oluşan, balık stokunda sebzeler ve aromatik bitkilerle pişirilen ve piment d’espelette (yerel kırmızı biber) ile tatlandırılan geleneksel bir balık yahnisidir.

Mütevazı bir balıkçı çorbasından, yöredeki her eve ve lokantaya yayılan yemek, çeşitli yorumlara yol açmıştır. Güveçte kullanılan en yaygın balıklardan bazıları hake, maymunbalığı, yılanbalığı, morina balığı ve rascasse (bir tür kırmızı balık) gibi sert beyaz balıklardır. Normal deniz ürünleri seçimi ise midye, karides, yengeç, baby ahtapot, tarak ve istiridye içerir

Güveçte tipik olarak domates, soğan, pırasa, havuç, dolmalık biber, patates, sarımsak ve kereviz gibi mevsim sebzeleri bulunur ve genellikle maydanoz, kekik, defne yaprağı, biberiye, adaçayı, fesleğen ve frenk maydanozu gibi otlar ile zenginleştirilir. Ttoro hem ev yapımı bir güveç hem de bir restoran yemeğidir ve tipik olarak sarımsak aromalı kruton veya kabuksuz ekmek ve yanında bir bardak kaliteli beyaz şarap veya bira eşlik eder.