Hongeo (Güney Kore)

Jeolla eyaletinden gelen hongeo veya hongeo-hoe, idrarında fermente edilen rajidae (skate) balığından oluşan bir Güney Kore spesiyalitesidir. Bu kıkırdaklı balığın idrarı derisinden atmasıyla bilinir, böylece ette doğal fermantasyonun gerçekleşmesine ve korunmasına yardımcı olur.

İşlem, balığa amonyak ve kirli umumi tuvaletlerin güçlü ve keskin kokularını akla getiren imza aromalarını verir. Bu nahoş koku, yemek yiyenleri hongeodan nasibini aldıktan çok sonra bile takip ettiğinden, bu lezzette uzmanlaşmış restoranlar genellikle müşterilerine ceketlerini kapalı poşetlerde saklamak ve ayrılırken deodorant sıkmak gibi hizmetler sunar.

Koku bir yana, balık çiğneme dokusu, kendine özgü tadı ve yüksek amonyak seviyeleri nedeniyle ağızda bıraktığı alışılmadık, batma hissi ile beğenilmektedir. Hongeo tipik olarak buharda pişirilmiş domuz eti dilimleri ve samhap adı verilen bir kombinasyon olan kimchi ile eşleştirilir ve genellikle soju (damıtılmış bir Kore ruhu) veya makgeolli (pirinç şarabı) gibi alkollü içeceklerle yıkanır.

Bu keskin kokulu yemek, bölgenin ekonomisinde ve kültüründe önemli bir rol oynadığı Mokpo şehri ile ilişkilendirilir.