Lobster a L’Americaine (Fransa)

Lobster a l’Americaine, birçok çeşidi ve isteğe bağlı malzemeleri olan geleneksel bir Fransız yemeğidir. Genellikle ıstakoz eti, havuç, kereviz, arpacık soğanı, salça, sarımsak, sek beyaz şarap, konyak veya sek şeri, tavuk veya balık suyu, defne yaprağı, zeytinyağı, kekik, maydanoz, yoğun krema, tereyağı ve doğranmış karışımı ile yapılır.

Istakoz sosta kaynatılır, ardından konyak veya şeri ile tatlandırılır Istakoz kabuğu ile pişirilirse yemeğe ekstra lezzet katar. Yanında pilav ile servis edilmesi tavsiye edilir. Menşei ile ilgili olarak, bilinen tek şey bunun bir Fransız yemeği olduğudur, ancak birçok kaynak menşeinin Languedoc veya Brittany bölgelerinden olduğunu iddia ederken, bazıları ise büyük bir olasılıkla Amerika’ya giden gemilerde birinci sınıf yolculara servis edildiğini söylemektedir.

Lobster a L’Americaine Tarifi

Lobster a L’Americaine İçin Gerekli Malzemeler / 4 Kişilik

4 canlı ıstakoz (her biri 500 ila 600 gr ağırlığında)
2 yemek kaşığı tereyağı
2 tane doğranmış soğan
2 diş doğranmış sarımsak
1/4 bardak konyak veya brendi
1/4 bardak beyaz şarap
1 kutu doğranmış domates (14.5 ons)
1 çay kaşığı domates salçası
1 defne yaprağı
1/2 çay kaşığı kuru kekik
Tuz ve karabiber
1/4 bardak sıvı krema
1/4 bardak doğranmış taze maydanoz

Lobster a L’Americaine Nasıl Yapılır

Istakozları 30 dakika boyunca dondurucuda bekletin. Tuzlu su dolu büyük bir tencereyi kaynatın. Istakozları ekleyin ve kabukları parlak kırmızı renk alana kadar 8-10 dakika boyunca pişirin. Istakozları tencereden çıkarın ve soğumaları için kenara koyun.

Bir büyük sos tenceresinde tereyağını orta ateşte eritin. Doğranmış soğan ve sarımsağı ekleyin ve 2-3 dakika boyunca yumuşayana kadar kavurun.

Sos tenceresine konyak veya brendi ve beyaz şarap ekleyin ve kısık ateşte kaynatın. Likit yarıya kadar azaldığında, 3-4 dakika daha pişirin.

Sos tenceresine doğranmış domatesleri, domates salçasını, defne yaprağını, kekiği, tuzu ve karabiberi ekleyin. Karıştırın ve kaynatın. Sosu 10-15 dakika boyunca koyulaşıncaya kadar pişirin.

Sostan defne yaprağını çıkarın ve sıvı kremayı ekleyin. Doğranmış maydanozu ekleyin ve karıştırın.

Istakoz kabuklarını kırın ve etlerini çıkarın. Istakoz etlerini lokma boyutunda parçalara kesin.

Istakoz etlerini sos tenceresine ekleyin ve sosla kaplamak için karıştırın. 2-3 dakika boyunca pişirin veya ıstakoz ısınınca kadar pişirin.

Lobster a L’Americaine’ı kızarmış ekmek ve bir bardak beyaz şarap ile servis edin.