Chashu (Japonya)

Chashu, geleneksel soya sosu ve sake tatlarıyla aşılanmış temel bir Japon yemeği olan yavaş yavaş kızartılmış domuz göbeğidir. Yemek, düz domuz göbeği ile yapılabilir, ancak parçalar, daha eşit şekilde pişen daha sofistike versiyonlar oluşturmak için yuvarlak kesilebilir.

Hazırlanan domuz göbeği, güzel kokulu soya sosu, mirin, sake ve şeker karışımı ile kaplanır. Sıvı ayrıca dilimlenmiş zencefil ve yeşil soğan ile tatlandırılır ve et, tüm katmanlı tatları emene ve kalın domuz karnını inanılmaz derecede yumuşak ve sulu bir et parçasına dönüştürene kadar kısık ateşte saatlerce kızartılır.

Etin derisi bırakılırsa, buğulama sırasında karamelleşir, hafif jelatinimsi hale gelir ve yemeğin son dokusunu etkiler. Bu Japon klasiğinin adı ve kökeni muhtemelen Çin’in popüler kızarmış domuz eti yemeği olan char siu’dan gelmektedir.

Japonya’nın her yerinde yenen basit bir yemek yaratmak için geleneksel Japon malzemeleriyle uyarlanmıştır. Dilimlenmiş chashu, efsanevi ramen yemeklerinin temel bileşenidir, ancak ekmek ve sandviçlerin içinin doldurulması veya diğer erişte ve pirinç yemeklerinin sos olarak da kullanılabilir.