Kalbi (Güney Kore)

Kalbi veya galbi, Güney Kore’de popüler olan çeşitli ızgara dana kısa kaburga yemeklerini ifade eder. Kaburgalar soya sosu, şeker, pirinç şarabı, susam yağı ve sarımsaktan oluşan tatlı bir sosta marine edilir. Yemeğin adı kaburga anlamına gelse de tavuk veya domuz eti de kullanılabilir.

Yemek, inekleri öldürmenin kesinlikle yasak olduğu 18. yüzyıl Kore’sinden geliyor. İşçiler Hwa Kalesi’ni inşa ederken, iyi beslenmeleri gerekiyordu, bu yüzden Kral Jeongjo, sığır eti işlemek ve aç işçileri beslemek için tüm ülkede yalnızca bir mezbahanın açılmasına izin verdi.

Galbi’ye tipik olarak kimchi, kırmızı fasulye ezmesi veya pirinç eşlik eder, ancak çeşitli başka sebzelerle birlikte marul yapraklarına da sarılabilir.

Kalbi’nin tatlı ve tuzlu tatlar arasındaki harika dengesi ve artan popülaritesi nedeniyle, yemeğin 1995’ten beri Suwon Galbi Festivali olarak adlandırılan kendi yıllık festivali bile var ve ziyaretçilere bu ünlü lezzetin tadını çıkarma şansı sunuyor.

Kalbi Tarifi

Kalbi İçin Gerekli Malzemeler / 4 Kişilik

1 kg sırt kısmından kemikli dana kaburga (galbi)
1 adet orta boy kuru soğan (rendelenmiş)
5 diş sarımsak (rendelenmiş)
1/2 su bardağı soya sosu
1/4 su bardağı şeker
2 yemek kaşığı susam yağı
1 yemek kaşığı susam tohumu
1/4 su bardağı pirinç şarabı (mirin) veya 1 yemek kaşığı sirke
Taze çekilmiş karabiber
İsteğe bağlı olarak, yeşil soğan veya kırmızı biber

Kalbi Nasıl Yapılır

Dana kaburgalarını yıkayın ve havlu veya kağıt havlu ile kurulayın.

Soğan ve sarımsağı rendeleyin ve bir kaseye aktarın.

Soya sosu, şeker, susam yağı, susam tohumu ve pirinç şarabını (veya sirkeyi) kasedeki soğan ve sarımsak karışımına ekleyin ve karıştırın.

Dana kaburgalarını bu karışımın içine yerleştirin ve her tarafına iyice sürün. En az 1 saat, tercihen 4 saat buzdolabında bekletin.

Izgarayı orta ateşte ısıtın ve etleri üzerine örtülü bir şekilde 8-10 dakika pişirin.

Etlerin üzeri kahverengi bir renk alana kadar her tarafını çevirerek pişirin.

Pişirme işlemi bittiğinde, etleri bir tabağa yerleştirin ve üzerini ince doğranmış yeşil soğan veya kırmızı biber ile süsleyebilirsiniz.

Sıcak servis yapın.