Kung Pao Chicken (Çin)

Batılılaşmış Çin mutfağının temel malzemesi ve Çin’deki yabancıların en sevdiği yemeklerden biri olan kung pao chixken, doğranmış tavuk, sebze, yer fıstığı ve Sichuan karabiberleriyle yapılan baharatlı bir tavada kızartma yemeğidir. Sichuan Eyaletinde icat edildi ve benzersiz, ilginç bir köken hikayesi var.

19. yüzyılda Ding Baozhen adında bir çocuk nehre düştü ve neredeyse boğuluyordu. Yoldan geçen bir yabancı onu kurtardı ve yıllar geçtikçe Ding büyüyerek bir devlet memuru oldu. Kendisini kurtaran adamı ziyarete gitti ve evini ziyaret ederken doğranmış tavuk, yer fıstığı ve baharatlı biberlerle yapılan bir yemek yedi.

Ding yemeği o kadar çok sevdi ki şeften bir tarif istedi ve ardından misafirlerine sunmaya başladı. Yemek Sichuan Eyaletinde hızla yayıldı ve yıllar sonra hem Çin’de hem de dünyanın geri kalanında hala popüler. Kuzey Amerika’da yaygın olarak yenilmesine rağmen, yemek farklı şekilde pişirilir ve orijinalini çok lezzetli kılan eşsiz baharattan yoksundur, çünkü 2005 yılına kadar Amerika Birleşik Devletleri’ne ithal edilmesi yasa dışıdır.

Ancak, dünyadaki çoğu Çin restoranında en popüler yemeklerden biri olmaya devam ediyor.