Samgyeopsal (Güney Kore)

Samgyeopsal, yalnızca ülkedeki en pahalı domuz eti olan domuz karnından oluşan bir Güney Kore yemeğidir. Güney Kore’de o kadar popüler ki, Koreliler onu yaklaşık dört günde bir yiyor. Yemeğin adı üç kelimeden oluşur: sam (üç), gyeop (katmanlı) ve sal (et), bu nedenle etin görünür üç katmanına atıfta bulunarak kelimenin tam anlamıyla üç katmanlı et olarak çevrilebilir.

Yemeğin 1960’larda soju fiyatının düşmesi ve insanların yanında bir yemeğe ihtiyaç duymasıyla popüler hale geldiğine inanılıyor, bu nedenle o zamanlar düşük fiyatı nedeniyle domuz karnını seçtiler. İster evde ister restoranlarda samgyeopsal, geleneksel olarak masada, yağın kenarlarından akmasını sağlamak için tasarlanmış özel bir tavada pişirilir.

Yemeğe en çok marul, çiğ sarımsak, yeşil biber, kimchi ve yeşil soğan eşlik eder. Geleneksel olarak yan tarafta iki daldırma sos servis edilir: biri susam yağı, acı biber salçası ve soya fasulyesi ezmesinden oluşan ssamjang ve diğeri susam yağı, tuz ve karabiberden oluşan gireumjang’dır.