Sukiyaki (Japonya)

Sukiyaki, Japonların tatlı ve tuzlu güveç yemeğidir. Genellikle portatif bir gaz sobasında, geleneksel bir sığ demir tavada sofra başında hazırlanır. Bu popüler Japon yemeği genellikle sığır etiyle, tercihen yumuşak kesimlerle yapılır. Bununla birlikte, bazı çeşitler domuz eti ve hatta tofu kullanır.

Sukiyaki’deki diğer malzemeler arasında dilimlenmiş Çin lahanası, mantarlar, pırasalar, jelatinimsi konnyaku erişteleri ve shungiku yaprakları bulunur. Tüm malzemeler daha sonra hızla mirin, soya sosu ve şeker karışımı içinde pişirilir. Sukiyaki, bir tencerede servis edilen ve daha sonra daha büyük bir grup insan arasında paylaşılan ortak bir yemektir.

Sukiyaki hazırlamanın sıcak iki geleneksel yolu vardır, Kansai ve Kanto stili. Esasen, bileşenlerin et suyuna eklenme sırasına göre farklılık gösterirler. Kansai çeşidinde tüm malzemeler aynı anda eklenirken, Kanto çeşidinde diğer malzemeler eklenmeden et pişirilir.

Gelenek ayrıca, tüketimden önce her lokmanın çırpılmış yumurtaya batırılması gerektiğini öne sürer. Yemeğin 19. yüzyılın sonlarında başlayan Meiji döneminde geliştirildiğine inanılıyor. O zamanlar Japonya sınırlarını açtı ve yabancılar yeni pişirme stilleri ve et yeme geleneğini tanıttı.

O zamandan beri, genellikle daha büyük insan grupları arasında paylaşılan, Japonya’nın en sevilen ortak tarzı yemeklerinden biri haline geldi.