Sukiyaki (Japonya)

Sukiyaki, Japonların tatlı ve tuzlu güveç yemeğidir. Genellikle portatif bir gaz sobasında, geleneksel bir sığ demir tavada sofra başında hazırlanır. Bu popüler Japon yemeği genellikle sığır etiyle, tercihen yumuşak kesimlerle yapılır. Bununla birlikte, bazı çeşitler domuz eti ve hatta tofu kullanır.

Sukiyaki’deki diğer malzemeler arasında dilimlenmiş Çin lahanası, mantarlar, pırasalar, jelatinimsi konnyaku erişteleri ve shungiku yaprakları bulunur. Tüm malzemeler daha sonra hızla mirin, soya sosu ve şeker karışımı içinde pişirilir. Sukiyaki, bir tencerede servis edilen ve daha sonra daha büyük bir grup insan arasında paylaşılan ortak bir yemektir.

Sukiyaki hazırlamanın sıcak iki geleneksel yolu vardır, Kansai ve Kanto stili. Esasen, bileşenlerin et suyuna eklenme sırasına göre farklılık gösterirler. Kansai çeşidinde tüm malzemeler aynı anda eklenirken, Kanto çeşidinde diğer malzemeler eklenmeden et pişirilir.

Gelenek ayrıca, tüketimden önce her lokmanın çırpılmış yumurtaya batırılması gerektiğini öne sürer. Yemeğin 19. yüzyılın sonlarında başlayan Meiji döneminde geliştirildiğine inanılıyor. O zamanlar Japonya sınırlarını açtı ve yabancılar yeni pişirme stilleri ve et yeme geleneğini tanıttı.

O zamandan beri, genellikle daha büyük insan grupları arasında paylaşılan, Japonya’nın en sevilen ortak tarzı yemeklerinden biri haline geldi.

Sukiyaki Tarifi

Sukiyaki İçin Gerekli Malzemeler / 4 Kişilik

500 gram dana eti, dilimlenmiş
1 büyük soğan, ince dilimlenmiş
2 pırasa, ince dilimlenmiş
1 su bardağı shiitake mantarları, sapları kesilmiş ve dilimlenmiş
1 su bardağı tofu, küp şeklinde kesilmiş
1 su bardağı udon noodle
1/2 su bardağı soya sosu
1/2 su bardağı şeker
1/2 su bardağı su
1/2 su bardağı mirin
1 yemek kaşığı sıvı yağ
4 adet yumurta sarısı (servis için)
Taze soğan (servis için)

Sukiyaki Nasıl Yapılır

Bir sukiyaki tenceresinde sıvı yağı orta ateşte ısıtın. Dilimlenmiş eti ekleyin ve etlerin renk değiştirmesine kadar kavurun.

Soğan, pırasa, shiitake mantarları ve tofu’yu tencereye ekleyin. Bir spatula kullanarak malzemeleri karıştırın ve birkaç dakika pişirin.

Soya sosu, şeker, su ve mirini bir kapta karıştırın ve tencereye ekleyin. Karıştırın ve suyun kaynamasını bekleyin.

Udon noodle’ları tencereye ekleyin ve karıştırın. Malzemeleri karıştırarak pişirin.

Yumurta sarılarını bir kaseye koyun ve sukiyaki tenceresindeki sıcak suya batırın. Pişen yumurtaları servis yapmak için bir kaseye koyun.

Sukiayaki’yi servis yapmak için, noodle ve sebzeleri tencerenin içine doldurun. Üzerine dilimlenmiş eti ve malzemeleri yerleştirin. Taze soğanı üzerine serpin ve yanında yumurta sarılarıyla servis yapın.