Barbecue Ribs (Amerika)

Başlangıçta bir Amerikan icadı olan etli ve isli barbecue ribs, dünyanın en ünlü yemeklerinden biri haline geldi. Yemek tipik olarak domuz kaburgaları, genellikle kaburgalar veya yumuşak, daha yağsız bebek sırt kaburgaları ile hazırlanır. Domuz eti, kemik üzerinde daha sulu olma eğiliminde olduğundan ve ızgara işleminden hemen sonra etin çıkmasına izin verdiğinden yemek için bariz bir seçimdir.

Etin uzun süre, ağır ağır ve düşük ısıda pişirildiği Amerikan tarzı ızgaraya dayanan mangal yemeklerinden biridir. Kaburgalara kendine özgü tat ve doku vermek için, her zaman ızgaradan önce işlenirler. En yaygın iki yol, marine etme ve kuru ovmadır.

Marine etme genellikle soya veya Worchester sosu, farklı baharatlar, ketçap ve hatta bazen viski veya balla yapılır. Adından da anlaşılacağı gibi, kuru ovma genellikle tütsülenmiş kırmızı biber, sarımsak, Akdeniz veya Doğu baharatları, şeker ve hardal gibi toz baharatlarla yapılır.

Izgara sırasında kaburgalar, sonunda kaburgalara tatlı, viskoz ve hafif baharatlı bir dış tabaka sağlayan baharatlı bir barbekü sosuyla defalarca boğulur. Kaburga, klasik Amerikan barbekülerinin tipik bir parçasıdır, ancak dünyanın dört bir yanındaki restoranlarda bulunabilir ve genellikle evde hazırlanır.