Beef Stroganoff (Rusya)

19. yüzyılın ortalarında Rusya’da ilk ortaya çıktığında, beef Stroganoff, az miktarda ekşi krema ile et suyu ve hardaldan yapılan basit bir sosta sotelenmiş ve pişirilmiş, hafifçe unlanmış dana küplerinden yapılmış bir yemekti.

Yemeğin menşei belirsizdir, ancak büyük olasılıkla Stroganoff ailesi için çalışan bir Fransız şefle veya Fransız eğitimli bir şefle bağlantılıdır. Her ne kadar Rus kökenli olsa da, yemek Fransız pişirme tarzından güçlü bir şekilde etkilenmiştir. Bu en açık şekilde sığır etinin küp veya şerit halinde kesilme biçiminde görülür.

Bilinen ilk tarif, 1871’de yayınlanan Elena Molokhovets’in A Gift to Young Housewives adlı kitabında yer aldı. O zamandan beri yemekte büyük değişiklikler oldu. Sığır eti hala şeritler halinde kesilir, ancak et suyuyla pişirilen ve sadece sonunda karıştırılan ekşi krema ile biraz koyulaştırılan dilimlenmiş mantar ve soğan ile sos çok daha zengindir.

Yemek geleneksel olarak patates kamışıyla servis edilir, ancak pirinç pilavı, yumurtalı erişte veya patates püresi ile eşit derecede iyi gider.