Bistecca Alla Fiorentina (İtalya)

İtalyan mutfağının kutsallarının en kutsalı olarak bilinen Floransa usulü dana biftek, özellikle yumuşaklığıyla öne çıkan Chianina sığırlarından elde edilen kuru olgunlaştırılmış sığır etinden özel olarak hazırlanır. Bistecca alla Fiorentina genellikle bir T-bone bifteği olarak tanımlansa da, bir porterhouse’a çok daha yakındır. Merkeze daha yakın kesildiğinden, bonfile normal bir T-bone üzerindekinden çok daha büyüktür.

Ayrıca bistecca alla Fiorentina kalın olmalıdır. Kesimin en az üç parmak genişliğinde olması gerekir, böylece et çok sıcak bir alev üzerinde ızgara yapıldığında, bifteğin dışı güzel, hafif kömürleşmiş bir kabuk oluştururken içi sulu kalır.

Aslında, bistecca alla Fiorentina asla ve asla orta pişmiş veya iyi pişmiş olarak servis edilmez, çünkü herhangi bir gerçek Toskana bifteği rüyasının sadece az pişmiş anlamına gelen sanguinoso yenmesi konusunda ısrar eder. Floransa tarzı bifteğinizin İtalyan usulü tadını çıkarmanın yolu basitliktir. Izgara bifteğin zengin lezzetini sızma zeytinyağı, biberiye ve tuzdan başka bir şeyle vurgulayın.