Hot Chicken (Amerika)

Hot chicken, geleneksel olarak acı biber salçasında paslı kırmızı bir renk alana kadar kızartılan tavuk parçalarından oluşan Nashville, Tennessee’nin özel bir yemeğidir. Genellikle yanında dilimlenmiş turşu veya lahana salatası ile beyaz ekmek dilimleri üzerinde servis edilir.

Yemek, 1930’larda kötü şöhretli bir çapkın olan Thornton Prince adlı bir adam tarafından icat edildi. Prince’in kız arkadaşlarından biri ona kızdı, bu yüzden Prince’in yemekten nefret etmesi umuduyla ona kahvaltı için tavuk yaptı ve bulabildiği en baharatlı malzemeleri ekledi, ancak planı geri tepti ve Prince yemeği çok sevdi.

Tavuk yemeği daha sonra kardeşlere ait bir restoran olan Prince’s Hot Chicken Shack’e getirildi. Bir intikam eylemi olarak başlayan şey, şimdi Nashville’de gece geç saatlerde yemek yemenin temeli olarak kabul ediliyor ve yemek son yıllarda o kadar popüler oldu ki Atlanta, New York, Chicago, Los Angeles ve Philadelphia’da da bulunabilir.

Nashville Tarzı Hot Chicken Tarifi

Hot Chicken İçin Gerekli Malzemeler

4 adet tavuk göğsü
2 su bardağı süt
2 yemek kaşığı sirke
2 su bardağı un
1 yemek kaşığı tuz
1 yemek kaşığı karabiber
1 yemek kaşığı acı biber tozu
1 yemek kaşığı tatlı kırmızı biber
1/2 çay kaşığı sarımsak tozu
1/2 çay kaşığı soğan tozu
1/2 çay kaşığı kırmızı biber

Kızartmak için:

2 su bardağı ayçiçek yağı

Hot Chicken Nasıl Yapılır

Tavuk göğsünü parmak kalınlığında dilimleyin ve bir kasede süt ve sirke ile karıştırın. En az 30 dakika buzdolabında dinlendirin.

Un, tuz, karabiber, acı biber tozu, tatlı kırmızı biber, sarımsak tozu, soğan tozu ve kırmızı biberi bir kasede karıştırın.

Tavuk dilimlerini süt karışımından çıkarın ve fazla sıvıyı sallayarak alın. Daha sonra un karışımına batırın ve unun tamamının tavuk parçalarına yapışmasını sağlayın.

Derin bir tavayı orta ateşte ısıtın ve ayçiçek yağını ekleyin. Yağın sıcaklığını kontrol etmek için bir küçük tavuk parçası atın. Yağ hemen kabarıyorsa, tavukları ekleyin.

Tavuk dilimlerini yağda altın rengi kızarana kadar yaklaşık 5-6 dakika pişirin. Tavuklar kızardıktan sonra kağıt havlu ile yağı alın.

Tavukların yanında turşu, patates püresi ve acı sos ile servis edebilirsiniz.