Sisig (Filipinler)

Sisig, domuz kafasının kulaklar, yanaklar ve gıdı gibi kısımlarının kaynatılması, doğranması ve ızgara edilmesiyle yapılan ve daha sonra tuz, karabiber ve sirke ile tatlandırılan popüler bir Filipin yemeğidir. Et, kızarmış soğan, sili ve tavuk ciğeri ile birleştirilir ve tüm karışım geleneksel olarak çiğ yumurta ile doldurulur.

Bazı aşçılar, ekstra lezzet için yemeğe mayonez veya domuz eti ezmesi eklemeyi sever. Başlangıçta sisig’in içinde et yoktu ve ilk olarak Fr. tarafından 1732 Kapampangan sözlüğünde guava veya yeşil papayadan oluşan bir salata olarak tanımlandı.

Yemeğin isminin ekşi yapmak anlamına gelen sisigan kelimesinden geldiğine inanılmaktadır. Mide bulantısı ve akşamdan kalma için erken bir çare olarak kullanıldı, çünkü ekşi tadı bir kusma önleyici olarak kabul edildi ve bu nedenle bugün sisig neredeyse her zaman yanında buz gibi bir bira ile eşleştiriliyor.

Basit bir ekşi salata olarak başlayan şey, dünya çapında bira içenlerin en sevdiği yemeklerden biri haline gelmek için karayı ve denizi aştı.