Opor Ayam (Endonezya)

Opor ayam

“Opor Ayam” Endonezya’da çok popüler olan bir tavuk yemeğidir. Endonezya’nın merkezi ve doğu Java bölgelerinden gelen bu yemek, özellikle Ramazan Bayramı (Lebaran veya Idul Fitri) gibi özel günlerde servis edilir.

Opor Ayam, aromatik baharatların bir karışımı olan ve sıklıkla Hindistan cevizi sütünde yavaşça pişirilen bir tavuk yemeğidir. Baharat karışımı genellikle zerdeçal, sarımsak, soğan, kırmızı ve beyaz biber, kori, kimyon ve lemongrass gibi baharatları içerir. Yemeğin sonunda bir miktar Hindistan cevizi sütü eklenir ve yavaşça karıştırılır. Sonuç, kremamsı, zengin ve oldukça aromatik bir tavuk yemeğidir.

Opor Ayam’ın kökenine dair belirli bir bilgi olmamasına rağmen, bu tarzın Endonezya’daki diğer pek çok yemeğin hazırlanışına benzer olduğunu söyleyebiliriz. Aromatik baharatların karışımı ve Hindistan cevizi sütünün kullanımı, Endonezya’nın çeşitli mutfak geleneğinde yaygındır.

Bu yemeğin özellikle Ramazan Bayramı’nda popüler olmasının bir nedeni, bayramın oruç tutma ayının ardından gelen bir kutlama olmasıdır. Bu özel günlerde, aileler ve dostlar genellikle bir araya gelir ve birlikte özel yemekler hazırlar ve tüketirler. Opor Ayam, bu özel kutlamaların vazgeçilmez bir parçasıdır ve genellikle ketupat (sıkıca paketlenmiş pirinç) ile birlikte servis edilir.

Opor Ayam Tarifi

Opor Ayam İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

1 tavuk, parçalara ayrılmış
2 kutu (yaklaşık 800 ml) hindistancevizi sütü
2 çorba kaşığı zeytinyağı
1 adet soğan, doğranmış
3 diş sarımsak, doğranmış
2 çay kaşığı zerdeçal
2 çay kaşığı kori
1 çay kaşığı kimyon
2 adet kırmızı biber, doğranmış
1 adet lemongrass sapı, hafifçe ezilmiş
3 adet defne yaprağı
Tuz ve karabiber

Opor Ayam Nasıl Yapılır

Büyük bir tencerede zeytinyağını ısıtın ve tavuk parçalarını her iki taraftan da kızartın. Tavuk parçalarını tencereden çıkarın ve bir kenara koyun.

Aynı tencerede soğan, sarımsak ve kırmızı biberleri kısık ateşte soteleyin. Zerdeçal, kori ve kimyonu ekleyin ve malzemeler yumuşayana kadar pişirin.

Tavuk parçalarını tencereye geri koyun. Hindistan cevizi sütü, ezilmiş lemongrass ve defne yaprağını ekleyin. Tencerenin kapağını kapatın ve tüm malzemeler iyice karışana kadar düşük ısıda yaklaşık 1 saat pişirin.

Tuz ve biber ile tatlandırın. Yemeğinizi kısık ateşte biraz daha pişirin.

Opor Ayam’ınız hazır. Sıcak servis yapın ve afiyet olsun!

Not: Bu tarifin, baharatları bir harman halinde kullanmayı tercih ederseniz, baharatları bir havan içinde iyice ezerek bir pasta haline getirebilir ve bu pastayı yemekte kullanabilirsiniz. Bu, yemeğe daha yoğun bir tat katacaktır.