Medovik (Rusya)

Medovik (Rusya)

Medovik, Rus mutfağının en bilinen ve sevilen tatlılarından biridir. Temelde bir bal pastası olan Medovik, birkaç ince tabakadan oluşan ve krema ile kaplanmış olan çok katmanlı bir tatlıdır. Genel olarak bal, un, şeker, tereyağı ve krema gibi malzemelerle yapılır.

Medovik’in kökeni, 19. yüzyıla dayanır. En yaygın hikaye, bu pastanın Rus İmparatoriçesi Elizabeth’in kocası Çar Alexander I için hazırlandığını belirtir. Hikayeye göre, Çar’ın şefi bu pastayı hazırlamış, fakat Çar aslında balı sevmemekteydi. Ancak pastanın tadını o kadar çok beğendi ki, bu pasta Rus soyluları arasında popüler hale geldi ve zamanla tüm Rusya’ya yayıldı.

Medovik, Rusya’da özel günlerde, bayramlarda ve aile toplantılarında sıkça servis edilen bir tatlıdır. Rus mutfağının ikonik tatlılarından biri olarak kabul edilir. Özellikle soğuk kış aylarında iç ısıtan bir lezzet olarak bilinir. Bu tatlı, Rusya dışında da pek çok ülkede popülerlik kazanmıştır.

Medovik yapısının zorluk derecesi ve çok katmanlı oluşu nedeniyle, bu pastayı hazırlamak ve sunmak, aile içinde sevgiyi ve çabayı temsil eder. Bu nedenle birçok Rus, Medovik’i özel anlarda sevdikleri kişilere hazırlamayı tercih eder.

Medovik Tarifi

Medovik İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

Kek için:

Bal: 3 yemek kaşığı
Tereyağı: 50 gram
Şeker: 50 gram
Yumurta: 1 adet
Karbonat: 1/2 çay kaşığı
Un: Yaklaşık 250-300 gram

Krema için:

Taze krema: 200 ml
Toz şeker: 3 yemek kaşığı
Vanilya özü: 1 çay kaşığı

Medovik Nasıl Yapılır

Öncelikle tereyağını, şekeri ve balı bir tencerede eritin. Karışım ılık hale geldiğinde, yumurtayı ekleyin ve hızlıca karıştırın.

Karbonatı ekleyin ve unu yavaşça ekleyerek yumuşak bir hamur elde edene kadar karıştırın.

Hamuru 4 eşit parçaya ayırın. Her birini un serpilmiş bir yüzeyde ince bir daire şeklinde açın.

Önceden ısıtılmış 180°C’lik fırında her bir tabakayı 5-7 dakika pişirin ya da altın sarısı olana kadar.

Krema için, taze kremayı, toz şekeri ve vanilya özünü bir kasede çırpın.

Kek katmanlarından birini alın, üzerine krema sürün ve bir sonraki katı ekleyin. Tüm katmanları bu şekilde üst üste koyun.

En üst katman da dahil olmak üzere pastanın tüm yüzeyini krema ile kaplayın.

En az birkaç saat, tercihen bir gece buzdolabında dinlendirin.

Medovik’inizi dilimleyip servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun!