Al Dente Makarna Nasıl Pişirilir

al dente makarna nasıl pişirilir

Al Dente Nedir

Yemek pişirirken, al dente pişirilen makarna veya pirinci tanımlar. Çağdaş İtalyan yemeklerinde terim, makarna için ideal kıvamı tanımlar ve kısa bir pişirme süresi içerir. Molto al dente, az pişmiş makarna için yemek pişirme terimidir. Az pişmiş makarna, bir makarna yemeği iki kez pişirilecekse, ilk pişirme turunda kullanılır.

Amerikan Diyabet Derneği’ne göre, al dente pişirilen makarnanın yumuşak pişirilen makarnaya göre daha düşük glisemik indeksi vardır. Ticari makarna pişirirken, al dente aşaması, makarnanın merkezindeki beyazlık kaybolduktan hemen sonra gerçekleşir.

Al Dente Makarna Nasıl Pişirilir

Doğru makarnayı doğru pişirmek o kadar da zor değil, ancak bazı temel göstergelere uymak gerekiyor.

Makarna pişirmek çok basit bir işlem olmasına rağmen, hazırlıkta hata yapmak kolaydır. Aslında makarnayı doğru noktada pişirmek çok önemlidir. Günümüzde hemen hemen tüm üreticiler pakette doğru pişirme süresini belirtmektedir, ancak otantik İtalyan gastronomi geleneğinin gerektirdiği şekilde makarnanın “al dente” olup olmadığını bağımsız olarak nasıl değerlendireceğinizi bilmek tercih edilir.

Makarna, uygun şekilde pişirilirse “al dente” olur, o zaman kendine yapışmaz ve çiğnemeye karşı hafif bir direnç gösterir.

Bunu başarmak için birkaç basit kurala uymanız gerekir. Her şeyden önce, dozlarla ilgili olarak, üç ‘altın kuralı’ hatırlamalısınız: 1, 10, 100. Yani: 1 litre su ve 10 g tuz, 100 gr kuru makarna. Bu oranlar, pişirme sırasında hamurun tencere içinde serbestçe hareket etmesine izin vermesinin yanı sıra, hamuru indirdikten sonra suyu olabildiğince çabuk kaynatacak şekilde ısı birikmesine neden olur.

Pişirme işlemine gelince, aşağıdaki basit talimatları uygulamanız yeterlidir:

Gerekli suyu uzun ve geniş bir tencereye koyun, ateşe koyun ve kaynatın.

Yalnızca su önemli ölçüde kaynamaya başladığında tuz ekleyin.

Tuz eridikten sonra makarnayı atın. Yaklaşık bir dakika sonra karıştırmayı unutmayın ve en azından ilk dört dakika düzenli aralıklarla karıştırmaya devam edin.

Makarnayı paket üzerinde önerilen süreden bir dakika daha az pişirin çünkü makarna pişmeye devam edecektir.

Az miktarda pişirme suyunu bir kenara koyun.

Makarnayı süzün ve hazırlığı bitirin: önceden pişirdiğiniz sosla, gerekirse bir çorba kaşığı pişirme suyu ve parmesan ekleyerek tavada soteleyin. Sos ve hamur homojen ve kremsi hale gelene kadar devam edin.

Son olarak, en iyi makarna pişirmeyi elde etmek için yararlı olan kısa bir önlem listesi:

Al dente pişirilen makarna, çiğnemeye, yani kendisini sıkıştıran çatal veya onu kesen diş ile fark edilir şekilde kontrast oluşturmaya karşı hafif bir direnç göstermelidir. Makarnanın içindeki beyaz ve sert bir iz kalmasıyla fark edilebilen aşırı kısa bir pişirme, aslında onu içinde çiğ bırakacak, aşırı pişirmek ise onu gevşek, ıslak ve daha az sindirilebilir hale getirecektir.

Makarnanın pişirilmesindeki zorluk aynı zamanda kalitesine de bağlıdır. Eğer makarna zayıfsa, genellikle çok kısa pişirme süreleri gerektirir, eğer makarna yüksek kalitede ise, bununla birlikte, pişirme derecesi için çeşitlilik ve seçim olanakları artar.

Son tadımdan masaya gelene kadar geçen sürede makarnanın pişirmeye devam ettiğini unutmayın.

Makarna kaynar suya batırılmalıdır, ancak bu şekilde ısı orta kısma eşit şekilde nüfuz edebilir ve eşit pişmeye neden olabilir. Ayrıca bu nedenle pişirme daha yüksek sıcaklıkta kaynayan tuzlu suda yapılmalıdır.

Tuz ilavesi bir başka temel adımdır, su kaynamaya başladığında yapılmalıdır. Aslında su ile çözelti halindeki tuz, kaynatma için gerekli sıcaklıkta bir artışa neden olur ve işlemi kısa bir süre kesintiye uğratır, ancak hamurun düzgün bir şekilde tuzlanması ve homojen bir şekilde pişmesi için mutlaka makarna atılmadan önce ilave edilmesi gerekir.