Bitkisel Besinler: Bitki Bazlı Avantajlar

Gökkuşağı Yiyin

Sağlıklı beslenme söz konusu olduğunda, muhtemelen bu tavsiyeyi duymuşsunuzdur. Bunun nedeni, çeşitli renkli ürünleri yemek size birçok farklı bitkisel besin verecektir. Bitkilerde bu bileşiklerden binlerce vardır. Ve sadece güzel görünmekle kalmazlar, özellikle birlikte çalıştıklarında hastalıklarla da savaşabilirler. Daha yaygın olanlardan bazılarını, onları nerede bulabileceğinizi ve sağlığınıza nasıl fayda sağlayabileceklerini öğrenin.

Antosiyaninler

Bu kırmızı, mavi ve mor pigmentler yaban mersini, üzüm, kızılcık, kiraz, kırmızı lahana ve patlıcan gibi yiyeceklere derin renklerini verir. Vücut tarafından iyi emilmezler, ancak kan basıncını düşürmeye ve şeker hastalığına karşı koruma sağlamaya yardımcı olabileceklerine dair hala güçlü kanıtlar var. Bu gıdaların ayrıca kardiyovasküler hastalık, kanser ve bilişsel işlevlere yardımcı olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte, hastalıkların önlenmesi için kullanılmadan önce onları daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Lignanlar

Keten tohumu, susam tohumu, kepekli tahıllar, fasulye ve çilek yediğinizde, vücudunuz lignanları östrojen gibi davranan ve doğal hormonu bloke edebilen bileşiklere dönüştürür. Lignanlar, kalp hastalığı ve endometriyal kanser gibi hastalıkların önlenmesinde rol oynayabilecekleri için araştırılmaktadır.

Resveratrol

Yaklaşık 30 yıldır araştırılıyor. Bilim adamları, kırmızı şarabı kalbiniz için iyi yapan şeyin bu olduğunu düşünürdü, ancak bu, geçerli değil gibi görünüyor. Üzüm ve bazı meyvelerdeki bu bileşik hakkında öğreneceğimiz daha çok şey var. Ve fıstık, ancak olası bir kanser savaşçısı ve beyin güçlendirici olarak umut vaat etti.

Kurkumin

Bu baharat zerdeçalına koyu sarı-turuncu rengini verir. Hint, Orta Doğu ve Güneydoğu Asya yemeklerinde yaygın olan zerdeçal, sağlık bilincine sahip insanlar arasında popülerdir ve meyve suyu barlarının menülerde boy gösterir. Tip 2 diyabete karşı koruma sağlayabilir, iltihabı kesebilir ve depresyonla savaşabilir, ancak bir yemeği baharatlamak size etkili olmak için yeterince vermez. Ve onu ek olarak almak, bazı reçeteli ilaçların çalışma şeklini değiştirebilir.

Kuersetin

Bu iyi çalışılmış flavonoid elma, soğan, çilek ve kırmızı şarapta bulunur. Flavonoidler kemik, kıkırdak, kan, yağ ve küçük kan damarlarınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Quercetin astım semptomlarını hafifletebilir, kolesterol seviyelerini düşürebilir ve kanserle savaşabilir.

Sülforafan

Brokoli, Brüksel lahanası, lahana ve karnabahar gibi turpgillerden sebzeleri doğradığınızda, çiğnediğinizde ve sindirdiğinizde, bu güçlü antioksidanı alırsınız (bu aynı zamanda çürük kokudan da sorumludur). Göğüs kanseri de dahil olmak üzere belirli kanserlere yakalanma şansınızı düşürmenize yardımcı olabilir. Dondurulmak yerine taze olarak başlayın ve bu sebzeleri hafif pişmiş olarak yiyin: buharda, mikrodalgada veya tavada kızartın.

Likopen

Bu kırmızı pigment, domates, karpuz ve pembe greyfurta kırmızılık verir. Bilim adamları, likopenin kanserle, özellikle prostat kanseriyle savaşmaya yardımcı olma potansiyeli konusunda heyecanlılar.

İzoflavonlar

Fitoöstrojenler olarak da adlandırılırlar çünkü insan vücudundayken östrojen hormonu gibi davranırlar. Menopoza giren bazı kadınlar, sıcak basması gibi semptomları hafifletmenin bir yolu olarak izoflavonları kullanır. Tofu ve edamame gibi soya ürünleri en zengin kaynaklardır.

Kapsaisin

Acı ve diğer acı biberleri ısıtır. Kapsaisin kremleri, artrit, fibromiyalji ve bazı sinir hasarlarının yanı sıra sedef kaşıntısından kaynaklanan ağrıyı gidermek için kullanılır. Aynı zamanda kanserle savaşmanın, kilo vermeye yardımcı olmanın ve mide ekşimesini tedavi etmenin bir yolu olarak da araştırılıyor.

Ellagik Asit

Ahududu, çilek ve nar gibi kırmızı meyvelerden ve cevizden alabilirsiniz. Ek olarak da satın alabilirsiniz. İnternette hızlı bir arama, onu bir yağ yakıcı ve kanser savaşçısı olarak kullanma konusunda pek çok yazı görebilirsiniz, ancak bu iddialar, insanlar üzerinde değil, fareler ve sıçanlar üzerinde yapılan laboratuvar çalışmalarına dayanmaktadır.

Lutein ve Zeaksantin

Zararlı ışık dalgalarını emerek gözlerinizi ve görüşünüzü korurlar. Bunları diyetinizde bulundurmak, yaşlı erişkinlerde körlüğün önde gelen nedeni olan yaşa bağlı makula dejenerasyonu riskinin daha düşük olmasıyla ilişkilendirilmiştir. Vücudunuzun bu besinleri emmesine yardımcı olmak için sağlıklı yağlarla koyu yeşil yapraklı sebzeler yiyin.

Allisin

Sarımsakları ezin veya doğrayın ve bu bileşiği bir dakikadan daha kısa sürede oluşturan kimyasal bir reaksiyon başlatacaksınız. Bu bir antioksidandır, yani hücrelerin hasardan korunmasına yardımcı olur. Ayrıca iltihabı kesmeye, kan basıncını ve kolesterol seviyelerini iyileştirmeye ve mikroplarla savaşmaya yardımcı olabilir.

Kateşinler

Erken araştırmalar, çay, kakao, üzüm, elma ve çilek gibi bu bitkisel besinlere sahip yiyecek ve içeceklerin kanserle savaşmaya ve kalp hastalığına karşı korunmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Yüksek konsantrasyonda kateşin içeren diğer yiyecekler arasında bakla, siyah üzüm, kayısı ve çilek bulunur.

Bitki Sterolleri

Soya fasulyesi, bezelye, barbunya, mercimek ve kuruyemişlerde LDL (kötü) kolesterolünüzü düşürebilen bitki sterolleri bulunur. Bunu yapmanın bir yolu, vücudunuzun gıdalardan kolesterol emilimine müdahale etmektir.

Beta Karoten

Havuç, tatlı patates ve balkabağına turuncu rengini veren bu pigmenttir. (Ispanak ve lahanada da bulunur, ancak klorofilden gelen yeşil renk baskın gelir.) Vücudunuz, bağışıklık sisteminizin ve görüşünüzün iyi çalışmasına yardımcı olan A vitamini yapmak için beta karoten kullanır.

 

Sorumluluk Reddi: Bu blog yazısı, bir tıp uzmanının tavsiyesinin yerini almayı amaçlamamaktadır. Yukarıdaki bilgiler herhangi bir hastalığı veya tıbbi durumu teşhis etmek, tedavi etmek veya önlemek için kullanılmamalıdır. Diyetinizde, uyku yöntemlerinizde, günlük aktivitenizde veya spor rutininizde herhangi bir değişiklik yapmadan önce lütfen doktorunuza danışın. Mutfak Kültürü sitesi, bu makalede ve sitede verilen herhangi bir görüş veya tavsiyeden kaynaklanan herhangi bir kişisel yaralanma veya hasar için hiçbir sorumluluk kabul etmez.