Dulse Nedir?

Palmaria palmata veya dulse, Kuzeybatı Pasifik Okyanusu ve Kuzey Atlantik Okyanusu’nun soğuk sularında yabani olarak yetişen kırmızı bir deniz yosunudur. Kırmızıdan koyu mora kadar değişen tonları olan yenilebilir bir deniz yosunu olan dulse, eşsiz rengi ve kayaların ve kayaların yüzeyinde büyüme şekli ile karakterize edilir. Kuzey Amerika’da deniz yosunlarının ilk kaydedilen kullanımı, 1600’lerin başlarında, Kanada’nın Doğu Kıyısı’nın yerli Kızılderilileri tarafından iskorbütlü Avrupalı denizcilere teklif edildiğinde oldu. Yaklaşık 600 AD’den kalma yazılar, St. Columba’yı ve Iona rahiplerinin onu yediğini anlatıyor.

Dulse, haziran-ekim ayları arasındaki kısa yaz mevsiminde özenle elle hasat edilir. Artıklar (kabuklar gibi) çıkarılıp güneşte kurutulduktan sonra pul pul dökülmeye, toz haline getirilmeye ve gönderilmeye hazırdır. Aksi takdirde, basitçe paketlenir ve gönderilir.

Yaygın olarak şu şekilde kullanılır:

Pişirme malzemesi,
Abur cubur,
Tıbbi tedavi.

En iyi dulse Kanada’dan gelir ve dünya çapında gurmeler ve alternatif sağlık takipçileri tarafından aranır.

Dulse Nasıl Tüketilit

Dulse tek başına yenebilir veya bir yemek pişirmek veya pişirmek için kullanılabilir. Mutfağınızda çok yönlü bir bileşen oluşturan çeşitli özelliklerde gelir.

Taze Dulse

Kuru Dulse: Bu, birkaç ay boyunca kolayca saklanabilir.

Dulse Gevreği

Toz Dulse: Pişirmeden önce bir smoothie’ye bir çay kaşığı eklemeyi veya ekmek veya pizza hamurunun üzerine serpmeyi deneyin. Çaylara veya tıbbi tentürlerde bir bileşen olarak karıştırın.

Dulse Kapsülleri: Bunlar genellikle sağlıklı gıda mağazalarında ve alternatif tıp pratisyenlerinde bulunur.

Dulse tuzlu bir tada sahiptir ve lezzet katmak için salataların, pişmiş patateslerin veya çorbaların üzerine serpilebilir.

Taze: Atıştırmalık
Kurutulmuş: Çorba ve güveç, atıştırmalık
Gevrek: Pişirme
Toz haline getirilmiş: Pişirme ve içeceklerde.
Kapsül: Tamamlayıcı

Dulse Nereden Alınır

Dulse, sağlıklı gıda mağazalarında, organik marketlerde ve alternatif sağlık pratisyenlerinde veya naturopath’larda kolayca bulunur. Doğrudan üreticiden satın alınabileceği çevrimiçi olarak giderek daha fazla kullanılabilir.

Dulse Nasıl Saklanır?

Kurutulmuş/Tozlanmış/Dulse Pullar: Sıkıca kapanan kapağı olan bir kapta saklayın. Kiler gibi serin ve kuru bir yerde saklayın.

Taze/Pişmiş Dulse: Buzdolabında saklanmalı ve üç gün içinde kullanılmalıdır.