Hangi Meyveler En Çok Şekere Sahiptir?

Mango

Meyve sizin için iyi! İhtiyacınız olan lif ve diğer besin maddelerine sahiptir. Ama aynı zamanda doğal şekere sahiptir ve bazılarında diğerlerinden daha fazladır. Örneğin, bir mangoda 46 gram şeker vardır. Kilonuzu veya ne kadar şeker yediğinizi izlemeye çalışıyorsanız en iyi seçiminiz değil. Belki birkaç dilimin tadını çıkarın ve gerisini sonraya saklayın.

Üzüm

Üzümün 150 gramında yaklaşık 23 gram şeker var. Bu, yemek için çok kolay bir şey için çok fazla. İkiye bölüp dondurursanız daha yavaş yiyebilirsiniz. Yemesi biraz daha uzun süren ferahlatıcı bir yaz ikramı olarak sizi bekliyor olacaklar.

Kiraz

150 gramında yaklaşık 18 gram şeker var. Onlarla büyük bir kase doldurursanız, kaç tane yediğinizin izini kaybedebilirsiniz. Atıştırmalığınızı önceden ölçün, böylece tam olarak ne kadar şeker alacağınızı bilirsiniz.

Armut

Bir orta boy armut 17 gram şeker içerir. Kısıtlamaya çalışıyorsanız, hepsini yemeyin – az yağlı yoğurdun veya salatanın üzerine birkaç dilim koyun.

Karpuz

Bu yaz meyvesinin orta boy diliminde 17 gram şeker var. Adından da anlaşılacağı gibi, suyla yüklüdür ve güneşte bir süre sonra vücudunuzun yeniden şarj olması için ihtiyaç duyduğu elektrolitler adı verilen özel minerallere sahiptir. Sadece bir veya iki ince dilimde tutun.

İncir

İki orta boy incirdeki şeker 16 gramdır. Şekerinize dikkat etmeye çalışıyorsanız, birkaçını dilimleyin ve protein açısından zengin bir tatlı için üzerlerine biraz keçi peyniri sürün.

Muz

Bir orta boy muzda 14 gram şeker vardır. Bu, beklediğinizden daha fazla görünüyorsa, yarısını sabah mısır gevreğinize bölün veya fıstık ezmeli sandviçinizin ortasında küçük bir parça koyun.

Daha Az Şekerli Alternatifler

Avokado

Tüm meyveler tatlı şeylerle dolu değildir. Bütün bir avokado – evet, bu bir meyvedir – sadece 1.33 gram şeker içerir. Salataya koyun, kızarmış ekmek üzerine yayın veya biraz guacamole yapın. Ancak şekerleri düşük olsa da kalorileri yüksektir, bu nedenle onları günlük bir alışkanlık haline getirmek iyi bir fikir olmayabilir.

Guava

Her biri 5 gram şeker ve yaklaşık 3 gram lif içerir – bir porsiyon kahverengi pirinçten veya bir dilim tam tahıllı ekmekten alacağınızdan daha fazla. Smoothielerinize kabuklu guava eklerseniz daha da fazla lif elde edersiniz.

Ahududu

Bunlar, 100 gram başına 5 gram şeker içeren ciddi bir lif barındırır. Lif, sindirim için iyidir ve daha az kalori ile daha tok hissetmenize yardımcı olabilir. Her seferinde bir tanesinin tadını çıkarmak için mükemmel boyuttalar ve taze çırpılmış krema ve kaşıkla da fena değiller.

Papaya

Küçük bir tanesinin yarısında 6 gram şeker vardır. Küçük bir tanesi bile oldukça büyüktür. Tropikal bir ziyafet için bir miktar limon ve bir tutam deniz tuzu ya da bir tutam donmuş yoğurt ekleyebilirsiniz.

Çilek

Bir bardak bütün çilek sadece 7 gram şeker barındırır. Biraz canlı renk ve bir yaz dokunuşu için onları bir salataya ekleyin.