Kaynatma Tekniği

kaynatma yemek tekniği

Kaynatma, yiyecekleri kaynar suda veya et suyu veya süt gibi diğer su bazlı sıvılarda pişirme yöntemidir. Suyun kaynama noktası tipik olarak 100 °C veya 212 °F olarak kabul edilir. Basınç ve sıvının bileşimindeki bir değişiklik, sıvının kaynama noktasını değiştirebilir. Kaynama noktası atmosfer basıncının bir fonksiyonu olduğu için yüksek irtifada pişirme genellikle daha uzun sürer. Yaklaşık bir mil (1.600 m) yükseklikte, su yaklaşık 95 °C veya 203 °F’de kaynar. Yemeğin türüne ve yüksekliğine bağlı olarak, kaynar su yemeği düzgün pişirmek için yeterince sıcak olmayabilir. Benzer şekilde, bir düdüklü tencerede olduğu gibi basıncın arttırılması, içeriklerin sıcaklığını açık havanın kaynama noktasının üzerine çıkarır.

Kaynatma ile İlişkili Teknikler

Simmering :Bu, küçük kabarcıkların sıvıdan yavaşça yükselmesine neden olan hafif bir ısıl işlemdir. Yiyecek, daha iyi bir doku ve daha fazlasıyla bütün kalır. Su o kadar çabuk buharlaşmaz ve bir sıvının doğru seviyesini korumak için daha az dikkat gerekir.

Kaynatma: Kaynatma, yiyeceğin kısmen pişene kadar kaynatılmasıdır. Yiyecekler 1 ila 5 dakika arasında kısa bir süre veya dışı yumuşayana kadar kaynar suda bekletilir. Pişirme işlemi daha sonra başka bir yöntem kullanılarak tamamlanır. Örneğin patates, kavurma süresini kısaltmak ve kızartmaya ve daha gevrek bir doku vermesine yardımcı olmak için kısmen kaynatılabilir.

Blanching: Blanching, yiyeceklerin kaynar suya konulmasını içerir. Yiyecekler, yiyeceğin büyüklüğüne göre 1-2 dakika kaynar suya daldırılır ve sonra çıkarılıp hemen soğuk suyla atılarak pişmeye devam etmesi engellenir.

Kaynatma Tekniğinin Avantajları

Daha sert etler kullanılabilir.
Isı transferi oldukça hızlı ve etkilidir.
Suyun tamamen buharlaşmasına izin verilmediği sürece yiyeceğin yanması pek olası değildir.
Yiyecek nemli kalır ve kuruyup sertleşmesi engellenir.

Kaynatma Tekniğinin Dezavantajları

Yiyeceklerden tat ve bazı renkler sıvıya dönüşebilir.
Besin kaybı (özellikle suda çözünen vitaminler) yüksek olabilir.

Güvenlik Önlemleri

Kaynatma kabı, pişirilecek yiyecek miktarına uygun olmalıdır. Yeterli alan yoksa su kaynarken dökülecektir.

Yiyeceklerle çalışan kişi, sıvıları kaynatırken, yiyecekleri içine yerleştirirken veya yiyecekleri çıkarırken dikkatli olmalıdır.

Sıvıları azaltırken, buharı uzaklaştırmak için yeterli havalandırma sağlanmalıdır. Yoğuşma, elektrikli cihazlarda kaygan zeminlere ve rutubete neden olabilir.