Sağlığa Giden Yolda Yürümek

 

yürümek sağlıklı mıdır

Yürümek, etrafta dolaşmanın bir yolundan daha fazlasıdır. Herhangi bir hızda yürümek, zindeliğinizi geliştirmenin, kalori yakmanın ve hareketsizliğin sağlık risklerini azaltmanın bir yoludur. Köpeği gezdirmek, parkta yürümek veya sadece mahallenizde kolay bir tempoda yürümek sizi aktif ve sağlıklı tutar.

Sizi orta yoğunlukta egzersiz bölgesine sokan hızlı bir yürüyüş hızında yürüyerek sağlık, zindelik ve kilo kaybı için daha da fazla fayda elde edersiniz. Doğru duruş, kol hareketi ve adım adımlarını kullanarak daha hızlı yürümeyi öğrenebilirsiniz. Uzmanlar, sağlık risklerini azaltmak için haftada beş veya daha fazla gün, günde 30 dakika tempolu yürüyüş yapılmasını önermektedir.

Daha Sık Nasıl Yürünür

Her gün daha fazla yürürseniz, hareketsizliği azaltmanın ve fiziksel olarak daha aktif olmanın sağlık yararlarından yararlanacaksınız. Yürümek, hayatınızı başka şekillerde de zenginleştirebilir.

Çevrenizi yürüyerek keşfedin. Etrafınızda neler olup bittiğine dikkat edin ve asla aynı yolu iki kez yürümediğinizi göreceksiniz. Her zaman görülecek yeni şeyler vardır.

Yürümek için hoş yerler bulun. Zevk için yürüyüş yolları, yeşil yollar ve yaya caddeleri arayın.

Ailenizi ve arkadaşlarınızı yanınıza alın. Birlikte yürümek, başkalarıyla bağlantı kurmanın harika bir yoludur.

Her hafta birkaç gezi için araba kullanmak yerine yürüyün. İşe veya okula gidiş gelişinizin bir kısmını yürüyün. Arabayı geride bırakın veya toplu taşımada erken bir durakta inin. Küçük eşyalar için mağazaya gidin. Paradan tasarruf edecek ve günlük adımlarınızı atmanın bir amacı olacak.

Bir amaç için para toplamak için bir hayır yürüyüşü yapmayı deneyin. Adımlarınızı iyi kullanın.

Meşgul olsanız bile kısa bir yürüyüş molası verin. Güne yürüyerek başlamak zor geliyorsa, bir iş molasında 15 dakikalık bir yürüyüş yapmayı deneyin veya öğle tatilinde yürüyün.

Fitness ve Sağlığa Giden Yolda Yürüyün

İster bir yürüyüş programına başlamak üzere olun, ister düzenli olarak yürüyor olun, herkes iyi yürüme tekniği ve adım adım kullanmaktan yararlanabilir. Yeni başlayanlar önce doğru kıyafet ve ayakkabılarla hazırlanmalı.

Ardından, yürüyüş sürenizi oluşturun ve tekniğinizi uygulayın. Birçok insan, kapalı bir antrenman için bir koşu bandında yürür. Açık havada, en sevdiğiniz patikaya çıkabilir ve fitness yürüyüş direkleri ekleyebilir ve isterseniz batonlu yürüyüşün keyfini çıkarabilirsiniz. Daha iyi sağlığa giden yolda yürümek için bu stratejileri kullanın.

Hareketsiz kaldıysanız veya tıbbi bir durumunuz varsa, almanız gereken herhangi bir önlem olup olmadığını öğrenmek için sağlık uzmanınıza danışın.

Tempo Kullanın

Yürüyüş, fazla vücut yağını yakmanıza yardımcı olabilir. Hızlı bir tempoda yürüdüğünüzde, vücudunuz kilo kaybını desteklemek için depolanmış yağları yakmaya başlar.

Düzenli Bir Programa Bağlı Kalın

Yürümek birçok sağlık koşuluna iyi gelir. Artritli ve diyabetli kişiler için günde 30 dakika, haftada beş kez yürüyüş önerilir. Birçok sağlık durumunu önlemek veya yönetmek için düzenli yürüyüş önerilir.

İyi Form Uygulayın

İyi bir yürüyüş duruşu, kol hareketi ve ayak hareketi kullanarak yürüyüş egzersizinizden en iyi şekilde yararlanın. En iyi sonuçları almak için yaygın yürüme hatalarından kaçının.

Uygun Ayakkabı Giyin

Doğru yürüyüş ayakkabısına ihtiyacınız var. Hemen hemen her ayakkabıda yürüyüş yapabilirken, üzerinize tam oturan esnek spor ayakkabılarla daha iyi yürüyebileceksiniz.

Bir Fitness Takipçisi Düşünün

Bir adımsayar veya fitness takipçisi sizi daha fazla yürümeye motive edebilir. İster Fitbit, ister eski tarz bir bel bandı adımsayar taksanız da, her gün adımlarınızı takip ediyorsanız muhtemelen daha fazla yürüyeceksiniz. Günde 10.000 adım kaydederseniz, muhtemelen önerilen aktivite hedeflerine ulaşıyorsunuzdur.

Yeşil Alana Yolculuk

Yürüyüş, özellikle dışarıdayken ruh halinizi iyileştirebilir. Park, yeşil alan veya orman gibi doğada yürüyüş yapmak, stresinizi azaltmanıza ve daha net düşünmeniz için size zaman tanımanıza yardımcı olabilir.

Koşu Bandı Yürüyüşünü Deneyin

Koşu bandı yürüyüşü harika bir egzersiz sağlar. Hava koşulları uygun olmadığında, koşu bandında yürüyüş egzersizlerinin keyfini çıkarabilir ve yürümenin faydalarından yararlanabilirsiniz.

Bir Etkinlik için Eğitim

Yarışlar sadece koşucular için değildir. Birçok etkinlik, hem hızlı hem de yavaş yürüyüşçüleri karşılar. 5K (3,1 mil), 10K (6,2 mil), yarı maraton (13,1 mil) veya maraton (26,2 mil) yürüyüşü için antrenman yapabilirsiniz.

Grupla Yürümek

Arkadaşlarla yürümek sosyal bir aktivite olabilir. Yürümekten zevk almak için bir ekibe ihtiyacınız yok, ancak isterseniz başkalarıyla bağlantı kurmak için harika bir yol olabilir. Yalnız veya köpeğinizle yürümek, hızlı bir antrenmana başlamanın veya daha uzun bir yürüyüşe çıkmanın iyi bir yoludur, ancak aynı zamanda yürüyüş yapan arkadaşlar edinebilir veya bir yürüyüş kulübüne katılabilirsiniz.

Antrenmanlarınızı Değiştirin

Her seferinde aynı yürüyüşü yapmak zorunda değilsiniz. Hızınızı ve yoğunluğunuzu değiştirirseniz, çeşitli yürüyüş antrenmanlarının keyfini çıkarabilir ve daha fazla fitness avantajı elde edebilirsiniz.