Tarçın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Tarçın Nedir?

Tarçın ağacının kabuğundan elde edilen tarçın, hem baharat hem de geleneksel ilaç olarak uzun süredir kullanılmaktadır. Ek olarak, onu kapsüller, çaylar ve özlerde bulacaksınız.

Tarçın Sağlığa Faydaları

 1. Düşük Kan Şekeri
 2. Metabolizmayı Hızlandırmak
 3. Cilt Bakımı
 4. Kanser Tedavisine Yardımcı Olur
 5. Düşük Kan Basıncı
 6. Beyninizi Korumak
 7. Enflamasyonu Azaltmak
 8. Düşük Kolesterol
 9. Bakterilerle Savaş
 10. Maya Enfeksiyonundan Kurtulma
 11. Adet Döngülerin Düzenler

Düşük Kan Şekeri

Diyabetli yetişkinler ve hayvanlar üzerinde yapılan çeşitli araştırmalar, tarçının kan şekerini düşürmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur, ancak diğerleri benzer sonuçlar göstermemiştir. Bilim adamları hala tarçının nasıl çalıştığını bilmiyorlar. Ayrıca ne kadar süreceğiniz ve sonuçların ne kadar süreceği de belli değil.

Metabolizmayı Hızlandırma

Bir laboratuvar çalışmasına göre tarçında bulunan sinnamaldehit adı verilen uçucu bir yağ, yağ hücrelerinizi hedef alabilir ve daha fazla enerji yakmalarını sağlayabilir. Bu, kilo vermeye çalışan herkes için heyecan verici bir haber, ancak araştırma hala erken aşamada.

Harika Cilt

İnternette “tarçın yüz maskesi” araması yapın ve sivilce ve kızarıklıklarla savaşacağını iddia eden birçok kendin yap tarifleri bulacaksınız. Bunu destekleyecek çok az şey var. Seylan tarçınını özellikle bulan küçük bir çalışma, sivilceye neden olduğu bilinen bakteri türleriyle savaşabilir. Başka bir küçük laboratuvar çalışması, tarçının cildinizin daha genç görünmesine yardımcı olabilecek kolajen üretimini artırabileceğini öne sürüyor.

Kanser Tedavisine Yardımcı Olur

Laboratuvarlarda yetiştirilen hayvanlar veya hücreler kullanılarak yapılan çalışmalarda, tarçın, kanser büyümesini yavaşlatma ve hatta tümör hücrelerini öldürme yeteneği konusunda umut vaat etmiştir. Tarçının kanseri iyileştirmede veya önlemede nasıl bir rol oynayabileceğini bilmek için, eğer varsa, insanlar üzerinde iyi yürütülen araştırmalara ihtiyacımız var.

Düşük Kan Basıncı

Birkaç araştırma, 3 ay boyunca her gün tarçın yemenin sistolik kan basıncınızı (en yüksek sayı) 5 puana kadar düşürebileceğini öne sürüyor. Gerçekten işe yarayıp yaramadığı, en iyi sonuçları almak için ne kadar yemeniz gerektiği ve etkinin ne kadar sürdüğü gibi şeyleri kontrol etmek için daha büyük çalışmalara ihtiyaç vardır. Ve bunlar prediyabetli ve tip 2 diyabetli insanlar olduğundan, kan şekeri sorununuz olmadığında tarçının aynı etkiyi gösterip göstermediğini bilmiyoruz.

Beyninizi Korur

Laboratuar ortamında tarçın, Alzheimer hastalığının ayırt edici özelliği olan bir beyin proteininin oluşumunu durdurdu. Başka bir çalışmada, tarçın alan fareler, hafızalarını test etmek için tasarlanmış bir su labirentinde daha başarılı oldular. Tabii ki, bu bulguların insanlar üzerinde test edildiğinde de devam edip etmediğini görmemiz gerekiyor.

Enflamasyonu Azaltmak

115 yiyeceğe bakan yakın tarihli bir laboratuvar çalışmasında tarçının en iyi iltihap savaşçısı olduğu ortaya çıktı. Romatoid artrit gibi iltihaplı hastalıklar yaşlandıkça daha yaygın hale geldiğinden, daha fazla araştırma, tarçının yaşlı yetişkinlerin bu tür rahatsızlıklara yardımcı olması için doğal bir çare olarak kullanılmasını destekleyebilir.

Düşük Kolesterol

Küçük bir çalışmada 60 yetişkin, 40 gün boyunca her gün yaklaşık 1/4 çay kaşığı tarçın yediğinde, LDL (“kötü”) kolesterolleri düştü. Diğer araştırmalar, 18 haftaya kadar her gün yenen benzer miktarlarda tarçının, HDL (“iyi”) kolesterolü yükseltirken LDL ve toplam kolesterolü düşürebildiğini bulmuştur. Ancak yüksek kolesterol tedavisi için tarçın önermek için henüz çok erken.

Bakterilerle Savaş

Tarçın, salmonella, E. coli ve staph dahil, insanları hasta eden birçok bakteri türüyle savaşabilir. Belki de gıdalarda ve kozmetiklerde doğal bir koruyucu olarak kullanılabilir.

Maya Enfeksiyonundan Kurtulma

Tarçın, çoğu vajinal mantar enfeksiyonuna neden olan Candida albicans mantarını yok etme gücüne sahip görünüyor. En azından laboratuvarda işe yarıyor.

Adet Döngülerin Düzenler

6 ay boyunca her gün 1.5 gram (yaklaşık 1/2 çay kaşığı) tarçın alırken, küçük ama iyi tasarlanmış bir çalışmada polikistik over sendromlu kadınların adetleri daha düzenli olmuştur. Yine de insülin direnci ve androjen seviyeleri değişmedi.

 

Sorumluluk Reddi: Bu blog yazısı, bir tıp uzmanının tavsiyesinin yerini almayı amaçlamamaktadır. Yukarıdaki bilgiler herhangi bir hastalığı veya tıbbi durumu teşhis etmek, tedavi etmek veya önlemek için kullanılmamalıdır. Diyetinizde, uyku yöntemlerinizde, günlük aktivitenizde veya spor rutininizde herhangi bir değişiklik yapmadan önce lütfen doktorunuza danışın. Mutfak Kültürü sitesi, bu makalede ve sitede verilen herhangi bir görüş veya tavsiyeden kaynaklanan herhangi bir kişisel yaralanma veya hasar için hiçbir sorumluluk kabul etmez.