Zerdeçalın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Zencefilin akrabası olan bu canlı sarı-turuncu baharat Hint, Güneydoğu Asya ve Orta Doğu yemeklerinde yaygındır. Ayrıca yüzyıllardır Hindistan gibi yerlerde solunum problemleri gibi sorunları tedavi etmek için ilaç olarak kullanılmıştır. Son zamanlarda zerdeçal, kanserle savaşabilen, depresyonu hafifletebilen ve daha pek çok şeyi yapabilen süper bir gıda olarak lanse edildi. Zerdeçalın sağlığınız için neler yapabileceğini ve yapamayacağını öğrenin.

Depresyon

Zerdeçaldaki çeşitli bileşikler sağlığınızı destekleyebilir. Bunların en bilineni kurkumindir. Bilim insanları, kurkuminin depresyonu hafifletme ve antidepresanların daha iyi çalışmasına yardımcı olma potansiyeli konusunda heyecanlılar. Ancak şimdiye kadar, araştırma sonuçları karışıktı.

Tip 2 Diyabet

Kurkumin, iltihapla savaşmaya ve kan şekeri düzeylerini sabit tutmaya yardımcı olabileceğinden, tip 2 diyabeti önlemek veya tedavi etmek için yararlı bir araç olabilir. Bir çalışma, prediyabetli 240 yetişkini izledi ve 9 aydan fazla bir kurkumin takviyesi almanın diyabet geliştirme olasılıklarını azalttığını buldu. Araştırmalar devam ediyor, ancak şimdiye kadar yapılan çalışmaların çoğu insanlar üzerinde değil hayvanlar üzerinde yapıldı.

Viral Enfeksiyonlar

Bir dahaki sefere klimanın altında olduğunuzda, biraz zerdeçal çayı yudumlamak isteyebilirsiniz. Curcumin, uçuk ve grip dahil olmak üzere çeşitli virüslerle savaşmanıza yardımcı olabilir. (Ancak bu konudaki araştırmaların çoğu, insanlar üzerinde değil, bir laboratuvarda yapıldı.) Zerdeçalın sadece yaklaşık %3 kurkumin olduğunu ve vücudunuzun kurkumini iyi emmediğini, bu nedenle ara sıra bir fincan çayın da zerdeçal olmayacağını unutmayın.

Adet Öncesi Sendromu

Kadınları arka arkaya üç adet döngüsü boyunca takip eden yakın tarihli bir araştırma, kurkumin takviyelerinin PMS semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğunu buldu. Kobaylar ve sıçanlardan elde edilen kaslar üzerinde yapılan bir araştırma, zerdeçalın menstrüel krampları da rahatlatabileceğini düşündürmektedir.

Yüksek Kolestrol

Zerdeçalın kaydınızı koruma yeteneği üzerine yapılan araştırmalar karıştırılmıştır. Bazı araştırmalar zerdeçalın LDL “kötü” kolesterolü düşürebildiğini, diğerleri ise baharatın hiçbir etkisinin olmadığı sonucuna varmıştır. Bilim adamları, zerdeçalın kalp koruyucu olasılıklarını araştırmaya devam ediyor. Küçük bir çalışma, zerdeçalın baypas ameliyatı geçirmiş kişilerde kalp krizlerini önlemeye yardımcı olabileceğini buldu.

Alzheimer Hastalığı

Alzheimer’lı kişilerde kronik iltihaplanma vardır ve zerdeçal, doğal anti-inflamatuar etkilere sahip gibi görünmektedir. Peki zerdeçal Alzheimer ile savaşır mı? Maalesef zerdeçal almanın hastalığı önlemenin etkili bir yolu olduğuna dair henüz güçlü bir bilimsel kanıt yok.

Artrit

Zerdeçal, eklem ağrısını, sertliğini ve iltihabını hafifletme kabiliyeti konusunda umut vaat etmiştir. Bununla birlikte, zerdeçal bir artrit tedavisi haline gelmeden önce daha fazla araştırmaya ihtiyacımız var. Eklem ağrınız için denemeye karar verirseniz, zerdeçalınızı karabiberle birlikte yiyerek vücudunuzun doğal kurkumini emmesine yardımcı olun.

Kanser

Laboratuar ve hayvan çalışmalarında zerdeçal, tümör hücrelerinin büyümesini durdurdu, detoksifiye edici enzimlerin daha iyi çalışmasına yardımcı oldu ve daha fazlası. Ancak bu çalışmaların bize söyleyemediği şey, bir kişi zerdeçal yediğinde insan vücudunda ne olacağıdır. Ayrıca, zerdeçalın bazı kemoterapi ilaçlarını etkileme olasılığı da vardır.

Huzursuz Bağırsak Sendromu

207 yetişkin ve sıçan kullanan başka bir pilot çalışma da dahil olmak üzere erken araştırmalar, zerdeçalın karın ağrısı gibi IBS semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur. Burada daha önce ele aldığımız birçok şey gibi, daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Zerdeçal ayrıca Crohn ve ülseratif kolit gibi hastalıkların tedavisi için de çalışılmaktadır.

Baş Ağrısı

Göreceli zencefil, iyi bilinen bir doğal baş ağrısı ilacı olduğundan, zerdeçalın baş ağrısı tedavisi olarak da tavsiye edilmesi şaşırtıcı değildir – özellikle migren için. İnsanlar internette onun övgülerini söylese de, zerdeçalın baş ağrılarını tedavi edebileceğini veya önleyebileceğini gösteren çok az bilimsel kanıt var, ancak bir çalışma bunun yeni bir yaklaşımın parçası olabileceğini öne sürüyor.

Akne

Bazı insanlar cildine zerdeçal maskesi takmanın veya zerdeçal yemenin inatçı sivilcelerle savaşmaya yardımcı olacağını iddia ediyor – belki de baharatın bildirilen antibakteriyel ve antienflamatuar özellikleri nedeniyle. Ne yazık ki, bunu destekleyecek bir bilimsel kanıt yok.

 

Sorumluluk Reddi: Bu blog yazısı, bir tıp uzmanının tavsiyesinin yerini almayı amaçlamamaktadır. Yukarıdaki bilgiler herhangi bir hastalığı veya tıbbi durumu teşhis etmek, tedavi etmek veya önlemek için kullanılmamalıdır. Diyetinizde, uyku yöntemlerinizde, günlük aktivitenizde veya spor rutininizde herhangi bir değişiklik yapmadan önce lütfen doktorunuza danışın. Mutfak Kültürü sitesi, bu makalede ve sitede verilen herhangi bir görüş veya tavsiyeden kaynaklanan herhangi bir kişisel yaralanma veya hasar için hiçbir sorumluluk kabul etmez.